Co warto wiedzieć o podłogach drewnianych?

Spora grupa osób, która decyduje się na zakup podłogi drewnianej kieruje się przede wszystkim względami estetycznymi. Klientom chodzi o to, aby podłoga dobrze wyglądała. Niektórzy zwracają również uwagę na cenę poszczególnych produktów. Czy jednak to są najważniejsze kryteria, na podstawie których powinno się podejmować decyzję o wyborze podłogi z drewna? Przeczytaj poniższy tekst, aby wiedzieć wszystko o podłogach drewnianych.

Podłogi z drewna – dlaczego są tak bardzo popularne?

Nie da się ukryć, iż podłoga jest niezmiernie istotnym elementem wykończenia każdej przestrzeni. To właśnie ona sprawia, że wnętrze otrzymuje określony charakter. Rodzaj podłogi powinien zostać dobrany adekwatnie do ogólnej aranżacji przestrzeni. Tylko w taki sposób można uzyskać harmonię. W ostatnich latach do łaska wracają podłogi z drewna. Coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie, ponieważ drewniane podłogi są nie tylko ładne, ale też bardzo wytrzymałe – oczywiście pod warunkiem, że będą konserwowane w odpowiedni sposób.

Po pierwsze – wytrzymałość

Podłogi wykonane z drewna cieszą oko, jednak należy zwrócić uwagę również na funkcjonalność takiego rozwiązania. Podłoga musi być wytrzymała – odporna na ścieranie wierzchniej warstwy i ewentualne zarysowania. Pod tym względem większość niższych klas paneli podłogowych wypada raczej mizernie. W przypadku podłóg wykonanych z drewna jest zupełnie inaczej. O ile odpowiednio zostanie dobrany materiał, to podłoga drewniana przez wiele lat zachowa swój estetyczny wygląd i wyjątkowy charakter. Jakie drewno wybrać na podłogę do domu?

Wybór odpowiedniego materiału to podstawa

Z wyborem nietrafionych materiałów remontowych zetknął się chociaż raz w swoim życiu chyba każdy, kto podejmował taką inwestycję. Najczęstszym błędem popełnianym przez osoby planujące remont jest wybór najtańszych rozwiązań. Niestety, niska cena materiału niezmiernie rzadko idzie w parze z jego dobrą jakością. Warto w tym aspekcie postawić na równowagę – cena powinna być adekwatna do jakości, na której nie ma co oszczędzać. Z drugiej jednak strony należy mieć na uwadze także to, iż nie ma co przepłacać jedynie za markę producenta.

Odporność drewna na ścieranie i zarysowania

Jeżeli mowa o trwałości podłogi drewnianej, to warto przede wszystkim pod uwagę wziąć fakt, na ile konkretny gatunek drewna, z jakiego ma zostać wykonana podłoga do domu, jest odporny na ścieranie i zarysowania. Podłogi drewniane podzielone zostały na klasy, które znacznie ułatwiają orientację w temacie nawet laikowi, który na co dzień nie ma z drewnem styczności. Planując montaż podłogi wykonanej z drewna we własnym domu, warto rozważyć zakup desek bukowych, jesionowych czy dębowych – te gatunki drewna mają dobrą klasę ścieralności – C – i są dosyć mocne. Jeżeli ktoś z jakichś względów zdecyduje się na zakup podłogi sosnowej czy jesionowej, to musi się liczyć z tym, że takie drewno jest bardzo miękkie i szybko może się ścierać, przez co podłoga będzie wyglądać mało estetycznie.

Redakcja maxparkiet.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.