Mawia się, że przedpokój jest wizytówką domu czy mieszkania – i nie ma w tym przesady: jest to przecież pierwsze pomieszczenie, które widzą goście wchodzący do mieszkania. Jego wizualna i praktyczna strona są też nie bez znaczenia dla domowników: ciemny, przypadkowo wyposażony przedpokój nie zachęca do przejścia do kolejnych pokoi.
Warto więc zadbać o to, by pomieszczenie to było zaaranżowane z pomysłem, łączyło funkcje estetyczne i praktyczne. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać przy projektowaniu przedpokoju.
Wieszaki na ubrania – stojące lub wiszące
Przedpokój pełni funkcję użytkową: służy przechowywaniu rzeczy – ubrań, butów i akcesoriów – które są potrzebne na zewnątrz. Stąd musi się w nim znaleźć wieszak na ubrania, który umożliwi wieszanie kurtek i płaszczy. Wieszak powinien zostać umieszczony możliwie blisko drzwi, tak by osoba wchodząca z dworu lub wychodząca z mieszkania łatwo mogła sięgnąć po swoje okrycie. Stąd naturalnym ograniczeniem dla wyboru wieszaka jest wielkość ściany blisko drzwi. Nawet jeśli jest ona niewielka, warto przykręcić do ściany niewielki wieszak, a inny można umieścić dalej, o ile jest miejsce.
Garderoba Edena z 4 wieszakami fot. dekoracjadomu.pl
Jeśli w domu są dzieci, można umieścić dwa jeden pod drugim: wyżej dla dorosłych, a na wysokości dziecięcych ramion drugi. Do dużego przedpokoju można kupić wieszak stojący. Jego ramiona są rozstawione na tyle szeroko, że można powiesić nawet duża liczbę kurtek i nie będą one leżały jedna na drugiej, ale będzie do nich łatwy dostęp. Wieszaki stojące mogą być klasyczne – z drewna i z niewielkim koszem na parasole u dołu, lub nowoczesne, wykonane z innych materiałów. Można kierować się fantazją: wieszaki w kształcie drzewa lub z chowanymi ramionami, kolorowe…
Wieszaki przykręcane do ściany wykonane są najczęściej z metalu, Muszą być wytrzymałe i utrzymać nawet kilka kilogramów ciężkich, mokrych kurtek i płaszczy.
Pojemna szafa, czyli prosty sposób na garderobę
Szafa w przedpokoju najczęściej służy do przechowywania ubrań wierzchnich, butów i akcesoriów potrzebnych na spacerze, ale w pojemnym meblu można trzymać również inne rzeczy. Rodzaj szafy zależy od układu pomieszczenia. Jeśli znajduje się w nim wnęka, można umieścić szafę wnękową aż do sufitu, dzięki czemu wykorzystamy każdy centymetr powierzchni. Szafy do zabudowy są jednak kosztownym rozwiązaniem, zwłaszcza gdy są robione przez stolarza na wymiar.
Z powodzeniem można wykorzystać szafę kupioną w sklepie. To gospodarz decyduje, czy chce, by była ona do sufitu czy ma być niższa. Kolor, sposób wykończenia drzwi – to też kwestie indywidualne. W niewielkich przedpokojach sprawdzają się szafy z dużym lustrem na drzwiach. Lustro i tak jest niezbędne, a umieszczając je na szafie, można oszczędzić miejsce na ścianie.
Szafa w przedpokoju ma do spełnienia konkretną funkcję, więc należy się skupić przede wszystkim na jej wnętrzu. Powinna mieć przestrzeń do układania rzeczy na płasko na półkach, włożenia średniej wielkości pudełek i spód i drążki. To, czy więcej ma być półek czy miejsca na powieszenie wieszaków to już kwestia indywidualna. W naprawdę dużej szafie można przechowywać kurtki i płaszcze na cały rok. W przeciwnym razie po zakończeniu sezonu trzeba niepotrzebne już kurtki, płaszcze i czapki przenosić do szaf w innych pomieszczeniach.
Szafki na buty – z siedziskiem i wieszakami
Szafki na buty z siedziskami to prawdziwy „przedpokojowy” hit ostatnich dwóch czy trzech lat. Wcześniej oczywiście też takie meble były w sprzedaży, ale były taktowane jako coś „przy okazji”, nie poświęcano im wiele uwagi. Dziś szafka na buty z siedziskiem może być centralnym meblem w przedpokoju: zasłużyła na ładne wykonanie, dobre materiały, wyeksponowanie. Siedzisko może być też częścią większej zabudowy i być połączone z szafą.
Półka na buty Dąb sonoma fot. dekoracjadomu.pl
Wybór siedzisk jest przeogromny! Lekkie na nóżkach (bez szafki na buty), połączone z szafką, siedzisko na pufie (otwierane od góry)… Można wybierać miedzy różnymi tkaninami, kolorami, dzięki czemu siedzisko staje się integralną częścią przedpokoju. Siedzisko wyposażone w szafkę, szuflady lub półki pod spodem ułatwia zachowanie porządku, bo nieużywane buty są mniej widoczne niż gdy stoją na podłodze.
Parasolniki, szafki na klucze – co jeszcze warto mieć w przedpokoju?
Jeśli przestrzeń na to pozwala, w przedpokoju mogą znaleźć się także inne meble i akcesoria, które ułatwiają „zapanowanie” nad rzeczami. Parasolki można trzymać w szafie lub na wieszaku na kurtki, ale jeśli jest miejsce na postawienie specjalnego parasolnika, to warto o nim pomyśleć. Klucze można umieścić w specjalnej szafce na klucze i pożegnać się raz na zawsze z nerwowym przetrząsaniem kieszeni w poszukiwaniu kluczy. Takie niewielkie szafki same w sobie są ozdobą: produkowane są w różnych kształtach i kolorach, mogą ciekawie dopełnić wnętrze.
Do tego ładne lustro, szafka na buty, ciekawe oświetlenie…
Można też zamontować półki, na które odkładane będą różne przedmioty, z których korzystamy na zewnątrz: psia smycz, czapki, rękawiczki. Na półkach można ustawić ładne koszyki lub pudełka, które ułatwiają przechowywanie przedmiotów. W ten sposób naprawdę ułatwimy sobie codzienne wychodzenie z domu.
Materiał zewnętrzny