Obróbka powierzchni metalowych byłaby bez niej bardzo trudna. Szlifierka, bo o niej mowa to specjalistyczny sprzęt, który przyda się w wielu dziedzinach. Do czego służy ten sprzęt i jak wybrać odpowiedni spośród wielu rodzajów? Odpowiadamy w tekście poniżej.
Co to jest szlifierka?
Szlifierka to uniwersalny sprzęt. To narzędzie, które jest wykorzystywane do wykańczania i obróbki przedmiotów. Ich powierzchnia powinna być wcześniej utwardzona i obrobiona innymi metodami. Szlifierki stołowe często bywają wykorzystywane w ostatnim etapie przygotowania produktu. Nadają im ostateczny kształt, a także przygotowują je do kolejnych etapów postprodukcji.
Rodzaje szlifierek
Na rynku istnieje wiele rodzajów szlifierek. Można wyróżnić szlifierki do szlifowania metalu oraz drewnianych powierzchni. Jednymi z najpopularniejszych są szlifierki stołowe. Oprócz nich popularne są szlifierki kątowe, taśmowe, oscylacyjne, trzpieniowe i wiele innych. Do szlifierek można także zaliczyć cykliniarki do podłóg. Do najbardziej uniwersalnych sprzętów należą szlifierki stołowe, które pozwalają na stacjonarną obróbkę materiałów.
Zastosowanie szlifierek
Szlifierki stołowe najczęściej są wykorzystywane w wielu pracach mechanicznych, produkcyjnych, naprawczych itp. Nie można się bez nich obejść przy drobnych pracach remontowych oraz wszędzie tam, gdzie potrzebne jest szlifowanie, przecinanie oraz wykańczanie. Szlifierki znajdą swoje zastosowanie przy pracach manualnych, zwłaszcza przy użyciu takich materiałów jak drewno, metal lub komponenty syntetyczne. Pomogą one oczyścić lub wypolerować materiał. Efekt pozwala na rozpoczęcie dalszych prac. Szlifierki mogą być używane do odnawiania lub rekonstrukcji starych mebli. Przygotowują również materiał do malowania lub lakierowania.
Jak wybrać odpowiednią szlifierkę?
Wybór odpowiedniej szlifierki zależny jest od potrzeb i ich zastosowania. Najbardziej uniwersalna: szlifierka stołowa przyda się zwłaszcza do drobnych prac, napraw, remontów. Przy zakupie konkretnych modeli powinno się zwrócić uwagę na ich wymiary. Będzie to istotne przy przechowywaniu sprzętu, ale również przy wykonywaniu prac. Najczęściej im większa stopa szlifierki, tym sprawniej będzie można wykonać wiele prac. Sprzęt działać będzie tym wydajniej, im więcej będzie wykonywał oscylacji na minutę. Istotny jest także model zasilania, najczęściej wybierane są szlifierki, które można podłączyć do prądu. Najważniejszy jest jednak odpowiedni dobór sprzętu do potrzeb. Nawet najbardziej zaawansowana, najdroższa szlifierka nie sprawdzi się, jeśli nie będzie używana.