Meble do przedpokoju – te meble warto mieć!

Mawia się, że przedpokój jest wizytówką domu czy mieszkania – i nie ma w tym przesady: jest to przecież pierwsze pomieszczenie, które widzą goście wchodzący do mieszkania. Jego wizualna i praktyczna strona są też nie bez znaczenia dla domowników: ciemny, przypadkowo wyposażony przedpokój nie zachęca do przejścia do kolejnych pokoi.

Warto więc zadbać o to, by pomieszczenie to było zaaranżowane z pomysłem, łączyło funkcje estetyczne i praktyczne. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać przy projektowaniu przedpokoju.

Wieszaki na ubrania – stojące lub wiszące

Przedpokój pełni funkcję użytkową: służy przechowywaniu rzeczy – ubrań, butów i akcesoriów – które są potrzebne na zewnątrz. Stąd musi się w nim znaleźć wieszak na ubrania, który umożliwi wieszanie kurtek i płaszczy. Wieszak powinien zostać umieszczony możliwie blisko drzwi, tak by osoba wchodząca z dworu lub wychodząca z mieszkania łatwo mogła sięgnąć po swoje okrycie. Stąd naturalnym ograniczeniem dla wyboru wieszaka jest wielkość ściany blisko drzwi. Nawet jeśli jest ona niewielka, warto przykręcić do ściany niewielki wieszak, a inny można umieścić dalej, o ile jest miejsce.

Garderoba Edena z 4 wieszakami fot. dekoracjadomu.pl
Garderoba Edena z 4 wieszakami fot. dekoracjadomu.pl

Garderoba Edena z 4 wieszakami fot. dekoracjadomu.pl

Jeśli w domu są dzieci, można umieścić dwa jeden pod drugim: wyżej dla dorosłych, a na wysokości dziecięcych ramion drugi. Do dużego przedpokoju można kupić wieszak stojący. Jego ramiona są rozstawione na tyle szeroko, że można powiesić nawet duża liczbę kurtek i nie będą one leżały jedna na drugiej, ale będzie do nich łatwy dostęp. Wieszaki stojące mogą być klasyczne – z drewna i z niewielkim koszem na parasole u dołu, lub nowoczesne, wykonane z innych materiałów. Można kierować się fantazją: wieszaki w kształcie drzewa lub z chowanymi ramionami, kolorowe…

Wieszaki przykręcane do ściany wykonane są najczęściej z metalu, Muszą być wytrzymałe i utrzymać nawet kilka kilogramów ciężkich, mokrych kurtek i płaszczy.

Pojemna szafa, czyli prosty sposób na garderobę

Szafa w przedpokoju najczęściej służy do przechowywania ubrań wierzchnich, butów i akcesoriów potrzebnych na spacerze, ale w pojemnym meblu można trzymać również inne rzeczy. Rodzaj szafy zależy od układu pomieszczenia. Jeśli znajduje się w nim wnęka, można umieścić szafę wnękową aż do sufitu, dzięki czemu wykorzystamy każdy centymetr powierzchni. Szafy do zabudowy są jednak kosztownym rozwiązaniem, zwłaszcza gdy są robione przez stolarza na wymiar.

Z powodzeniem można wykorzystać szafę kupioną w sklepie. To gospodarz decyduje, czy chce, by była ona do sufitu czy ma być niższa. Kolor, sposób wykończenia drzwi – to też kwestie indywidualne. W niewielkich przedpokojach sprawdzają się szafy z dużym lustrem na drzwiach. Lustro i tak jest niezbędne, a umieszczając je na szafie, można oszczędzić miejsce na ścianie.

Szafa w przedpokoju ma do spełnienia konkretną funkcję, więc należy się skupić przede wszystkim na jej wnętrzu. Powinna mieć przestrzeń do układania rzeczy na płasko na półkach, włożenia średniej wielkości pudełek i spód i drążki. To, czy więcej ma być półek czy miejsca na powieszenie wieszaków to już kwestia indywidualna. W naprawdę dużej szafie można przechowywać kurtki i płaszcze na cały rok. W przeciwnym razie po zakończeniu sezonu trzeba niepotrzebne już kurtki, płaszcze i czapki przenosić do szaf w innych pomieszczeniach.

Szafki na buty – z siedziskiem i wieszakami

Szafki na buty z siedziskami to prawdziwy „przedpokojowy” hit ostatnich dwóch czy trzech lat. Wcześniej oczywiście też takie meble były w sprzedaży, ale były taktowane jako coś „przy okazji”, nie poświęcano im wiele uwagi. Dziś szafka na buty z siedziskiem może być centralnym meblem w przedpokoju: zasłużyła na ładne wykonanie, dobre materiały, wyeksponowanie. Siedzisko może być też częścią większej zabudowy i być połączone z szafą.

Półka na buty Dąb sonoma fot. dekoracjadomu.pl
Półka na buty Dąb sonoma fot. dekoracjadomu.pl

Półka na buty Dąb sonoma fot. dekoracjadomu.pl

Wybór siedzisk jest przeogromny! Lekkie na nóżkach (bez szafki na buty), połączone z szafką, siedzisko na pufie (otwierane od góry)… Można wybierać miedzy różnymi tkaninami, kolorami, dzięki czemu siedzisko staje się integralną częścią przedpokoju. Siedzisko wyposażone w szafkę, szuflady lub półki pod spodem ułatwia zachowanie porządku, bo nieużywane buty są mniej widoczne niż gdy stoją na podłodze.

Parasolniki, szafki na klucze – co jeszcze warto mieć w przedpokoju?

Jeśli przestrzeń na to pozwala, w przedpokoju mogą znaleźć się także inne meble i akcesoria, które ułatwiają „zapanowanie” nad rzeczami. Parasolki można trzymać w szafie lub na wieszaku na kurtki, ale jeśli jest miejsce na postawienie specjalnego parasolnika, to warto o nim pomyśleć. Klucze można umieścić w specjalnej szafce na klucze i pożegnać się raz na zawsze z nerwowym przetrząsaniem kieszeni w poszukiwaniu kluczy. Takie niewielkie szafki same w sobie są ozdobą: produkowane są w różnych kształtach i kolorach, mogą ciekawie dopełnić wnętrze.

Do tego ładne lustro, szafka na buty, ciekawe oświetlenie…

Można też zamontować półki, na które odkładane będą różne przedmioty, z których korzystamy na zewnątrz: psia smycz, czapki, rękawiczki. Na półkach można ustawić ładne koszyki lub pudełka, które ułatwiają przechowywanie przedmiotów. W ten sposób naprawdę ułatwimy sobie codzienne wychodzenie z domu.

Materiał zewnętrzny

Redakcja maxparkiet.com.pl