Czym charakteryzują się domy norweskie?

Domy norweskie cieszą się w ostatnich latach dużym zainteresowaniem odbiorców. Trudno się temu dziwić, bo są one bardzo ciekawą alternatywą dla zwykłego budownictwa. Takie domy są ekologicznym rozwiązaniem, które świetnie sprawdza się także w naszym klimacie. Czym charakteryzują się domy norweskie?

Prosta konstrukcja domu

Takie domy są budowane na mocnym murowanym fundamencie. Stawia się na nim drewnianą konstrukcję z prefabrykatów. Gotowe elementy ustawia się zgodnie z instrukcją zawartą w projekcie, który najczęściej także można zakupić już gotowy. Pojedyncze elementy łączy się ze sobą gwoździami pierścieniowymi, które skutecznie utrzymują konstrukcję na miejscu. Szkielet domu powstaje w ciągu dwóch do czterech miesięcy. Następnie jest on uzupełniany przez ocieplenie i specjalne płyty, które zabezpieczają konstrukcję. To dzięki nim dom ostatecznie na pierwszy rzut oka będzie wyglądał jak murowany.

Zdecydowanie szybsza budowa

Murowanie domu od zera jest bardzo kosztowne i zajmuje sporo czasu. Cegły należy układać ręcznie i pojedynczo, a to trwa. Koniecznie trzeba też czekać na odpowiednią pogodę, która w ciągu roku bywa kapryśna. Pewną alternatywą jest więc budowa domu z gotowych elementów, która pozwala na wznoszenie ścian w rekordowo krótkim czasie. To z kolei sprawia, że do gotowego domu można wprowadzić się zdecydowanie szybciej, niż w przypadku tradycyjnych, murowanych budynków.

Przyjazne środowisku

Domy norweskie mają drewnianą konstrukcję, która jest przyjazna środowisku. Kiedy nadejdzie potrzeba rozbiórki budynku, pozostałe po niej elementy będzie można łatwo zagospodarować i co najważniejsze – wcale nie muszą one trafić na składowisko odpadów. Niektóre elementy drewniane mogą po latach być wykorzystane ponownie do budowy albo do stworzenia niezwykłych dekoracji, które będą świetnie się prezentowały.

Przestronne wnętrza

W domach norweskich króluje przestrzeń. Większość projektów zakłada, by pomieszczenia były otwarte, a dzięki temu też bardzo jasne. Dzięki temu większość aranżacji wnętrz jest wyjątkowo przytulna. W ten sposób życie w stylu hygge może być wyjątkowo proste i przyjemne. Wystarczy jeszcze tylko zadbać o odpowiednie dekoracje – koniecznie ze wzorem reniferów i innymi charakterystycznymi norweskimi detalami – i można cieszyć się swoim własnym kawałkiem Skandynawii. Oczywiście domy norweskie mają ogromny potencjał, jeśli chodzi o zagospodarowanie, więc można też popuścić wodze fantazji i zrobić w nich wszystko to, o czym zawsze się marzyło.

Przeczytaj więcej na domdekoracje.com.pl

Redakcja maxparkiet.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.