Dlaczego doniczki potrzebują osłonek?

Osłonki na donice są nieodłącznym elementem mającym wpływ zarówno na pielęgnację roślin czy kwiatów doniczkowych, jak też na wystrój i funkcjonalność miejsc, w których tego rodzaju rośliny się znajdują. Rośliny potrzebują osłonek z różnych względów, które warto brać pod uwagę zarówno przy wyborze doniczek, jak też typu osłonek.

Różnice między osłonkami o doniczkami

Główna różnica między donicami a osłonkami sprowadza się do tego, że donice posiadają przynajmniej jeden otwór w dnie, dlatego są przystosowane do sadzenia i uprawy żywych roślin. Z kolei osłonki mają lite dna, dlatego pełnią głównie funkcje estetyczne. Są to swoiste pojemniki, w które wkładane są donice z roślinami.

Funkcjonalności osłonek doniczkowych

W związku z powyższym osłonki na doniczkę są wybierane przede wszystkim pod kątem stylu i estetyki. Osłonki na donice gwarantują unikalny charakter we wnętrzach, w których umieszcza się różne gatunki roślin czy kwiatów. W przeciwieństwie do donic, które muszą być wykonane z konkretnego materiału dla danej rośliny, sposób wykonania osłonek nie ma wpływu na jakość hodowli danej rośliny. W związku z tym na rynku można znaleźć bardzo szeroki asortyment osłonek wykonanych z różnych surowców, w różnych kolorach i wymiarach. Dzięki temu można w dowolny sposób aranżować wnętrza i nie być związanym z parametrami wizualnymi pojedynczych donic na rośliny. Ponadto w zależności od naszych gustów czy pory roku można dowolnie zmieniać rodzaje osłonek, bez konieczności przesadzania roślin do kolejnych doniczek. Osłonki na doniczkę bardzo dobrze sprawdzają się także w ogrodach czy na tarasach – w tym jako element ochronny przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi czy uszkodzeniem donic z roślinami.

Szeroki wybór osłonek na donice

Na rynku polskim można znaleźć bardzo szeroki wybór osłonek, ale warto zwracać uwagę na ich jakość. Tylko renomowane marki dostarczają sprawdzone, estetyczne i trwałe osłonki na doniczkę. Do najbardziej popularnych wersji osłon w ofercie renomowanych firm należą:

  • osłonki ceramiczne,
  • osłonki metalowe,
  • osłonki plastikowe,
  • osłonki betonowe,
  • osłonki plecione,
  • osłonki szklane.

Dla osób ceniących trwałość, a także w przypadku wykorzystania osłonek na świeżym powietrzu, szczególnie polecane są modele betonowe czy metalowe. Dużo elegancji i delikatności gwarantują z kolei osłonki szklane czy plecione. Bardzo uniwersalnym rozwiązaniem są natomiast osłonki ceramiczne i plastikowe.

Redakcja maxparkiet.com.pl