Co zrobić, by ogród kwiatowy promieniał radością i kolorami?

Wielu ludzi marzy o tym, by założyć piękny ogród kwiatowy. Jednak należy pamiętać, że dbanie o kwiaty wymaga mnóstwa energii i czasu. Nie można zostawić kwiatów na pastwę losu, bo to natychmiast obije się negatywnie na wyglądzie kwiatów.

Co trzeba robić przy kwiatach?

Po pierwsze należy je regularnie podlewać. Zwłaszcza jeżeli naokoło panuje dotkliwa susza. Co prawda nie wszystkie gatunki kwiatów są tak samo wrażliwe na brak wody. Jednak podlewanie ich przynajmniej co drugi dzień to podstawa. Po drugie, by kwiaty miały dogodne warunki do rozwoju, trzeba dokładnie wypielić z chwastów grządki, gdzie zostaną posadzone. Należy również zadbać o to, by poszczególne gatunki kwiatów zostały posadzone w odpowiednim miejscu. Chodzi o właściwy poziom nasłonecznienia i zaciemnienia. Kwiaty trzeba też chronić przed szkodnikami i chorobami. W przeciwnym razie nawet najładniejszy ogród może szybko zmarnieć.

Od czego zależy wybór kwiatów do ogrodu?

Po pierwsze od podłoża. Musi być ono dostosowane do wymagań glebowych gatunku, który chce się posadzić. Inaczej wybrane przez nas kwiaty będą bardzo powoli rosnąć lub wręcz natychmiast uschną. Po drugie wybór kwiatów do ogrodu jest uzależniony od tego, koło jakich roślin się je posadzi. Niektóre sąsiedztwa innych roślin są dla kwiatów bardzo niekorzystne. Po trzecie o tym, jakie kwiaty wybrać, decyduje ich odporność na warunki atmosferyczne. Nie wszystkie kwiaty są w stanie przetrwać zimę. I wreszcie o wyglądzie ogrodu decyduje nasza koncepcja i to czy podobają nam się kwiaty jednoroczne, czy wieloletnie.

Popularne kwiaty do ogrodu

Maciejki to kwiaty, które warto mieć w ogrodzie. Są drobne i niezbyt rozłożyste, ale za to, jak pięknie i mocno pachną. Aksamitki to także piękne kwiaty. Do tego dobrze znoszą przesadzanie i można po sezonie zebrać z nich nasionka, które posłużą nam jako rozsada w następnym roku. Tulipany to także rośliny często spotykane w domowych ogródkach. Nic dziwnego nie dość, że są majestatyczne i powabne, to jeszcze nadają się na bukiet. Można je ścinać i podarować jako prezent dla kogoś wyjątkowego.

Lwie paszcze to również kwiaty, które świetnie się prezentują. Należą do grona roślin jednorocznych, jednak niekiedy udaje im się przezimować i nie odnieść przy tym większego uszczerbku. Werbena ogrodowa znana jako witułka to roślina, której zalet trudno zliczyć. Jednak ogrodnicy sadzą ją na swoich posesjach głównie z powodu tego, że ma szeroką gamę barw, co daje korzystny efekt wizualny. Werbena ogrodowa jest też mało wybredna i dość łatwa w pielęgnacji.

Dlaczego na początku warto sadzić kwiaty łatwe w uprawie?

Po pierwsze, żeby się szybko nie zniechęcić i natychmiast nie porzucić ogrodnictwa. Po drugie, by nabrać większego doświadczenia w uprawie kwiatów i nabyć praktyki. Ponadto kwiaty łatwe w pielęgnacji są bardziej odporne na zimno i warunki atmosferyczne. Toteż nawet gdy zrobi się coś nie tak, to jest większa szansa, że nasz błąd nie obije się negatywnie na ich kondycji. Po czwarte uprawa ogródka ma być formą relaksu, a nie przymusu. Z kwiatami łatwymi w uprawie jest to o wiele bardziej prawdopodobne, bo wymagają mniejszego nakładu pracy.

Redakcja maxparkiet.com.pl