Jak dbać o drewno w ogrodzie?

Ogród to miejsce, w którym wiele osób spędza każdą wolną chwilę. Niektórzy bez reszty poświęcają się swojej pasji ogrodniczej pielęgnując bujne rabaty z kwiatami czy ozdobne krzewy, inni z kolei relaksują się po ciężkim dniu z kubkiem ulubionej herbaty. Ogród jest w pełni dopieszczony dopiero wówczas, gdy znajduje się w nim komplet wypoczynkowy. Większość mebli ogrodowych, a także altany czy huśtawki – są wykonane z drewna, które jak wiadomo, by zachowało trwałość i swój pierwotny wygląd, musi być w odpowiedni sposób konserwowane. Jak powinna wyglądać profesjonalna ochrona drewna w ogrodzie?

Zabezpieczenie drewna w ogrodzie

Niemal w każdym ogrodzie można znaleźć jakieś drewniane elementy. W niektórych przypadkach będzie to tradycyjny drewniany płotek odgradzający posesję od włości sąsiada, niekiedy może zdarzyć się, iż w ogrodzie będzie stała drewniana huśtawka, na której z radością każdą wolną chwilę będą spędzały roześmiane dzieci, a w jeszcze innym przypadku drewno okaże się dominującym materiałem, z jakiego wykonano wszelkie konstrukcje i meble ogrodowe. Im więcej elementów drewnianych znajduje się w ogrodzie, tym większe rozeznanie należy posiadać odnośnie ich prawidłowej konserwacji. W jaki sposób zadbać o drewno w ogrodzie?

Wpływ pogody na drewno w ogrodzie

Drewno jest materiałem bardzo wdzięcznym, z którego można wykonać szereg funkcjonalnych mebli do ogrodu. Produkuje się między innymi drewniane ławy, ławki czy komplety wypoczynkowe. Nikomu nie trzeba chyba tłumaczyć, że drewno nie przepada za zmiennymi warunkami atmosferycznym. Niekorzystnie na elementy drewniane wszelkich konstrukcji wpływają zarówno silne promienie słoneczne, jak i intensywne opady deszczu. Raczej trudno sobie wyobrazić, aby za każdym razem szczelnie przed deszczem okrywać pokrowcem wszelkie drewniane konstrukcje w ogrodzie w trosce o ich bezpieczeństwo. Czy jest jakiś inny sposób na to, aby zapewnić ich trwałość? Rozwiązaniem okazuje się odpowiednia impregnacja i systematyczna konserwacja elementów drewnianych.

Impregnacja drewna w ogrodzie

Każdy element drewniany, który znajduje się w ogrodzie i w sposób bezpośredni jest narażony na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych powinien zostać we właściwy sposób zabezpieczony. W sklepach ogrodniczych i w marketach budowlanych, a także w wielu sklepach internetowych można dostać specjalistyczne produkty przeznaczone do pielęgnacji i ochrony drewna. Drewno powinno zostać przede wszystkim odpowiednio zaimpregnowane. Pozwoli to chronić je przed deszczem. Jednak trzeba pamiętać o tym, że nie wystarczy tylko raz zatroszczyć się o kondycję drewnianych elementów. Przegląd ich stanu powinien odbywać się przynajmniej raz w roku. Od czasu do czasu oprócz impregnacji i zabezpieczenia warto także przemalować konstrukcje, aby odświeżyć ich wygląd. Nie zabierze to dużo czasu, a znacznie poprawi wygląd drewnianych elementów, które znajdują się na wyposażeniu każdego ogrodu. Troska o drewno się opłaca – meble prezentują się pięknie.

Redakcja maxparkiet.com.pl