Pompa ciepła to technologia, którą z powodzeniem można wykorzystać nie tylko do ogrzewania domu, ale też zbiorników wodnych, a zwłaszcza basenów. Zanim jednak kupimy i zainstalujemy wybrane urządzenie, zwróćmy uwagę na obsługiwane przezeń funkcje.
Pompa ciepła — ogólna zasada działania
Zasada działania ogrodowej pompy ciepła jest dosyć prosta. Zacznijmy od tego, że jest to urządzenie powietrzne, a więc takie, które pobiera ciepło z otaczającej atmosfery. Następnie jest ono wdmuchiwane do wymiennika, gdzie ogrzewa ciecz roboczą. Na skutek działania sprężarki jej gęstość oraz temperatura wzrastają. Tak skompresowany płyn jest przekazywany dalej, do parownika, gdzie oddaje ciepło do otoczenia. W międzyczasie ciecz stygnie, a jej ciśnienie spada. Cały proces zaczyna się zatem od początku.
Pompy ciepła w basenie — wymagania techniczne
Sposób wykorzystania basenowych pomp ciepła wymusza na inwestorze wybór urządzeń o określonych parametrach i właściwościach. Trzeba przyznać, że rozwiązanie to nie sprawdzi się zimą, ani też późną jesienią, czy też wczesną wiosną. Co prawda pompa ciepła do basenu znacznie wydłuża efektywny czas korzystania z przydomowego zbiornika wodnego, ale zakres optymalnej temperatury (dla urządzenia powietrznego) waha się w granicach od 15 do 25 stopni Celsjusza.
Pojemność zbiornika — jaką pompę wybrać?
Należy również pamiętać, że pompa ciepła do basenu powinna być również dobrana na podstawie objętości zbiornika wodnego. Inwestorzy często wybierają urządzenia zaprojektowane z myślą o dużych basenach, ponieważ – oprócz dużej pojemności – oferują one szereg funkcji dodatkowych takich jak:
-
system pracy automatycznej, który dostosowuje ilość pobieranej z powietrza energii cieplnej do zapotrzebowania na nią,
-
funkcje diagnostyczne, dzięki którym użytkownik (diagnosta) może na bieżąco kontrolować stan techniczny układu,
-
wzmocniony wymiennik ciepła przystosowany do pracy pod większym obciążeniem.
Wybór pompy a poziom odparowywania wody
Duża pompa ciepła do basenu, która jest przeznaczona do zbiorników wodnych o stosunkowo dużej pojemności to urządzenie, które przy obliczaniu zapotrzebowania na energię wymaga też uwzględnienia strat generowanych w układzie. Wpływ na nie ma przede wszystkim poziom odparowywania wody, który zależy od kilku czynników, takich jak:
-
wilgotność powietrza,
-
temperatura,
-
ruchu wody.
Nie można również zapominać, że pompa ciepła do basenu generuje mniejsze straty w porze letniej, gdy bilans termiczny między powietrzem a zbiornikiem wodnym jest dość wyrównany. Biorąc to pod uwagę, szacunkowa wartość mocy dla zbiornika o powierzchni 30 m2 będzie oscylować w zakresie od 7 do 9 kW.
Reasumując, dobór odpowiedniej pompy ciepła dla basenu to w praktyce minimalizacja kosztów i maksymalizacja zysków.
Materiał zewnętrzny