Kategoryzacja systemów kominowych

Systemy kominowe w różnych wersjach

Budowa domu wiąże się z wyborem rodzaju systemu grzewczego, który powinien służyć przez długi okres użytkowania budynku. Wybór systemu grzewczego pociąga z kolei za sobą konieczność decyzji o rodzaju instalacji kominowej. Obecnie na rynku znajdują się kominy różnej klasy, dlatego przed podjęciem odpowiedniej decyzji niezbędna jest dokładna analiza potrzeb i dostępnych systemów kominowych.

Klasyfikacja systemów kominowych

Systemy kominowe dostępne obecnie na rynku różnią się parametrami i przeznaczeniem. Ze względu na przeznaczenie szczególnie chętnie wybierane są:

– kominy wentylacyjne – zapewniają cyrkulację powietrza i skuteczne odprowadzania dużych ilości spalin z budynku;

– kominy dymowe – klasyczny system kominowy stosowany przede wzystkim do odprowadzania spalin z budynków mieszkalnych i użytkowych, w których stosowane są piece i kotły grzewcze na paliwa stałe.

Obecnie na rynku można znaleźć wiele solidnych kominów do odprowadzania spalin z instalacji centralnego ogrzewania. Najbardziej wszechstronne rozwiązania (np. takich producentów jak Pekabet – https://pekabet.pl/ są przystosowane do pracy z systemami grzewczymi opartymi na węglu, biomasie, gazie czy oleju opałowym.

Ze względu na konstrukcję kominów wyróżnia się z kolei:

– kominy stalowe – dostępne w różnych wersjach (np. wkłady kominowe, kominy WSPS i wiele innych), często z dodatkowymi elementami wzmacniającymi i zabezpieczającymi (ochronny płaszcz ze stali szlachetnej);

– kominy murowane – najbardziej tradydyjny rodzaj systemów kominowych, stosowanych przede wszystkim w budynkach mieszkalnych (cenionym elementem jest atrakcyjny wizualnie wygląd tego rodzaju kominów);

– kominy betonowe – kształtki z lekkiego betonu dobrze chronią przewody wentylacjne, natomiast istnieje ryzyko kruszenia betonu, w związku z czym preferowane są alternatywy w postaci kominów murowanych z cegieł;

– kominy ceramiczne – zazwyczaj bazujące na ceramice szamotowej lub kamionce kwasoodpornej, są to kominy bardzo dobrze sprawdzające się z uwagi na analogiczną trwałość do kominów murowanych i stalowych.

Systemy kominowe do różnych kotłów grzewczych

W zależności od rodzaju stosowanych pieców i kotłów grzewczych, klienci dokonują wyboru dedykowanych systemów kominowych. Systemy ceramiczne czy stalowe cieszą się szczególnym uznaniem w przypadku kotłów gazowych, na paliwa stałe i innych uniwersalnych pieców. W skład danego systemu wchodzą poszczególne elementy budowlane, rury wentylacyjne, otuliny i inne akcesoria metalowe niezbędne do prawidłowego montażu i funkcjonowania.

Redakcja maxparkiet.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.