Nadchodzi sezon zimowy, zaczyna się sezon odśnieżania samochodów, chodników, dróg czy dojazdów do własnych posesji. W związku z tym nasuwa się pytanie czy powinno się odśnieżać panele fotowoltaiczne aby zalegający śnieg nie zmniejszał wydajności paneli podczas tego sezonu zimowego. Dodatkowo jak już trzeba odśnieżać, to w jaki sposób to zrobić? Może się wydawać, że odśnieżenie paneli słonecznych to proste zadanie zwłaszcza gdy są one zamontowane na gruncie lub na dachu. Należy jednak mieć na uwadze, że błędne usunięcie zalegającego śniegu z modułu może doprowadzić do poważnych konsekwencji w postaci nieprawidłowej pracy instalacji fotowoltaicznej.
Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych zamontowanych na dachu
Właściciele paneli fotowoltaicznych zamontowanych na dachu muszą zwrócić uwagę na utrudniony dostęp, czyli poruszanie się pomiędzy modułami fotowoltaicznymi jest bardziej utrudnione. Też istnieje możliwość, że podczas wykonywania tej czynności zalegający śnieg może osunąć się bezpośrednio na osobę odśnieżającą.
W okresie zimowym trzeba liczyć się z występowaniem śniegu oraz oblodzenia. Chcąc usunąć zalegającą warstwę lodu możemy doprowadzić do uszkodzenia powierzchni paneli fotowoltaicznych pozostawiając zarysowania na szklanych powierzchniach. Do tych sytuacji dochodzi poprzez niedostosowanie odpowiednich narzędzi, użycie zbyt dużej siły lub niewłaściwe posługiwanie się narzędziami. Decydując się na oczyszczenie modułów środkami chemicznymi, zwłaszcza zbyt agresywnymi w swoim działaniu, może doprowadzić do uszkodzenia powierzchni modułu, a nawet poszycia dachu poprzez doprowadzenia do utlenienia warstwy ochronnej lub korozji.
Zdecydowana większość prób samodzielnego usunięcia zalegającego śniegu na panelach fotowoltaicznych kończy się uszkodzeniem modułów, co w konsekwencji wiąże się najczęściej wymianą uszkodzonej części instalacji lub wymianie całej instalacji na nową.
Czy śnieg ma wpływ na pracę instalacji fotowoltaicznej?
Zalegający śnieg na panelach fotowoltaicznym ma minimalny wpływ na ich działanie, ponieważ w sezonie zimowym dni i tak są krótkie, bardzo często pochmurne. Trzeba pamiętać, że w tym czasie do paneli dociera mała ilość promieni słonecznych co w automatycznie obniża możliwości pracy instalacji.
Dokonując obliczeń mających pomóc w doborze odpowiedniej mocy instalacji oraz prognozując roczne zyski z produkcji własnej energii elektrycznej trzeba wziąć pod uwagę zasłonięte powierzchnie modułów przez śnieg oraz złą pogodę występującą w ciągu roku. Warto podkreślić, że w okresie zimowym roczna produkcja energii w Polsce wynosi tylko kilka procent.
Czy warto odśnieżać panele fotowoltaiczne?
Decydując się na samodzielne odśnieżanie powierzchni paneli fotowoltaicznych trzeba pamiętać, że ich powierzchnia jest szklana, dlatego należy używać narzędzi wykonanych z miękkich materiałów, aby nie pozostawiać zarysowań. Teraz na rynku nie ma typowych środków przeznaczonych tylko do paneli fotowoltaicznych, a co za tym idzie nie ma gwarancji co do ich bezpieczeństwa. Nieumiejętne posługiwanie się tymi środkami może doprowadzić do uszkodzenia powierzchni modułów.
Występowanie śniegu nie jest żadnym przeciwwskazaniem do montażu systemu fotowoltaicznego. W momencie gdy powierzchnia modułów fotowoltaicznych nie jest pokryta śniegiem, a promienie słoneczne odbijają się od śniegu otaczającego całą instalację może dojść do zwiększenia natężenia promieniowania docierającego do paneli dzięki temu zwiększyć produkcję własnego prądu.
Najnowszą ofertę znajdziecie na stronie https://www.oszomega.pl/sklep/kategoria-produktu/bez-kategorii/pv/ .