Woda to najważniejszy element całej instalacji grzewczej. To ona pobiera i oddaje ciepło, magazynuje je i co równie ważne – jest nośnikiem informacji dla różnego rodzaju czujników. Aby jednak woda mogła spełnić swoją funkcję, konieczne jest wprowadzenie jej w ruch za pomocą odpowiednio dobranych pomp.
Jak działa pompa do instalacji C.O.?
W podstawowych instalacjach centralnego ogrzewania montuje się jedną pompę obiegową. Dopiero w bardziej rozbudowanych układach wprowadza się dodatkowe „obiegówki”, a także pompy cyrkulacyjne. Czym one są?
-
Obiegowa pompa do pieca C.O. to urządzenie, które wymusza obieg wody wewnątrz całej instalacji. Dzięki temu rozgrzana do odpowiedniej temperatury ciecz może dotrzeć do każdego odbiornika (grzejnika), by następnie wrócić do kotła i ponownie się rozgrzać.
-
Pompa cyrkulacyjna to urządzenie, którego moc jest znacznie mniejsza. Jej zadaniem jest pokonanie oporów stawianych przez instalację C.W.U., czyli wody użytkowej. Pompy cyrkulacyjne tłoczą ciepłą wodę tak, aby użytkownik miał do niej dostęp od razu po otwarciu kurka.
Jak zbudowane są pompy C.O.?
Pompa do pieca C.O. to zintegrowane urządzenie, które nie wymaga zastosowania dodatkowego uszczelnienia. W jej skład wchodzi najczęściej silnik, przekładnia transmitująca moment obrotowy, wirnik, wał, a także łożyska i system sterowania. Wszystkie te elementy muszą być zaprojektowane tak, aby można było tłoczyć nimi wodę o temperaturze do 100 stopni Celsjusza.
Dlatego wirniki pomp C.O. są najczęściej wykonane z kompozytu, który jest odporny na działanie wody oraz niektórych związków chemicznych. W zaawansowanych pompach centralnego ogrzewania implementuje się dodatkowy system odpowietrzający, którego zadaniem jest usunięcie z instalacji pęcherzyków powietrza i pary wodnej.
O czym pamiętać przy instalacji pomp C.O.?
Pompy montuje się w bliskim sąsiedztwie kotłów, zapewniając optymalne warunki przepływu wody w całej instalacji. Wybierając je, warto uwzględnić rodzaj zastosowanego źródła ciepła. Jednofunkcyjne piece gazowe do centralnego ogrzewania najczęściej wymagają podłączenia wyłącznie pojedynczej pompy obiegowej. W tym wariancie konieczne jest poprowadzenie odrębnego obwodu C.W.U. Wybierając dwufunkcyjne piece gazowe do centralnego ogrzewania, warto zaopatrzyć się w pompę cyrkulacyjną, która ograniczy straty cieczy podczas odlewania zimnej wody. Warto też pamiętać, aby temperatura wody była wyższa niż temperatura otoczenia pompy. Dzięki temu unikamy ryzyka kondensacji pary.
Reasumując, pompy do pieców C.O. i instalacji C.W.U. to urządzenia integralne i kompaktowe, które charakteryzują się dużą sprawnością i możliwością pracy w trybie ciągłym.