Parkiety drewniane wciąż są modne, mimo faktu, że jest już tak wiele ich zamienników, tego rodzaju podłogi wciąż cieszą się ogromną popularnością. Powodów tego stanu może być kilka. Po pierwsze takie podłogi dają niesamowity klimat w domu a po drugie można je co jakiś czas odnawiać i poddawać szczególnej renowacji. Dzięki temu podłoga drewniana, wykonana z parkietu tradycyjnego, raz położona może wciąż wyglądać jak nowa.
Proces cyklinowania
Cyklinowanie to inaczej odnawianie podłóg drewnianych. Przez ten proces można odnowić każdą drewnianą podłogę, pamiętać jednak należy, że im podłoga starsza tym więcej czasu potrzeba na jej renowację.
Najlepsze jest profesjonalne cyklinowanie parkietu, ponieważ określone firmy posiadają do tego procesu i odpowiednie kwalifikacje, odpowiedni sprzęt i odpowiednią wiedzę, jak daną podłogę można, bez uszczerbku dla niej odnowić.
Pomieszczenie, w którym będzie cyklinowana podłoga powinno być przedtem odpowiednio przygotowane. Czyli należy wszystko z niego wynieść i rozmontować wszystkie listwy przypodłogowe. Maszyna, która służy do cyklinowania parkietu nazywa się cykliniarką.
Pierwszym i podstawowym efektem renowacji podłogi drewnianej jest bardzo dokładne zeszlifowanie starej warstwy lakieru z parkietu. Robi się to za pomocą cykliniarki, nakładając na nią papier ścierny, którego gradacja będzie wynosić 36 – 40. Potem przesuwa się cykliniarkę po powierzchni podłogi tworząc kąt szlifowania 45 stopni. Następny etap szlifowania to wykorzystanie papieru ściernego o gradacji 60 i zmiana kąta prowadzenia cykliniarki na 90 stopni. Ostatni etap to szlifowanie papierem o gradacji 80 do 100 i ponowna zmiana kąta prowadzenia maszyny.
Co dalej?
Szlifowanie drewnianej podłogi powoduje ogromne zapylenie pomieszczenia i podłogi. Czyli po dokładnym zeszlifowaniu parkietu należy go dobrze oczyścić z pyłu a całe pomieszczenie odpowiednio przewietrzyć. Na dobrze wyszlifowanym parkiecie widać będzie wszystkie ubytki drewnianych klepek i ich uszkodzenia. W sklepach można kupić specjalne preparaty, którymi odpowiednio uszczelnia się powierzchnię między klepkami.
Taki środek można dokładnie wymieszać, z powstałym w trakcie szlifowania, pyłem i taką papkę należy nakładać na uszkodzone miejsca parkietu.
Ostatni krok odnawiania parkietu drewnianego, to dokładne jego polakierowanie. Podłogę taką lakieruje się specjalnym lakierem do drewna, który utwardza podłogę i doskonale ją impregnuje. Dobrze jest wybrać lakier dobrej marki, taki który daje gwarancję wytrzymałości na bardzo długo. Po podłodze lakier rozprowadza się wałkiem moherowym o krótkim włosiu. W miejscach przy ścianach, najlepiej korzystać jest z pędzelków.
Bardzo pracochłonne
Cyklinowanie podłogi drewnianej jest bardzo pracochłonnym procesem i wymagającym dużej dokładności. Dlatego zawsze więc od samodzielnych prac tego typu, lepiej wybrać jest profesjonalne cyklinowanie parkietu. Fachowcy zrobią to zawsze lepiej od nas, szybciej i bardziej dokładnie. Wtedy nam pozostanie jedynie cieszenie się ze starej, nowej podłogi.