Ile zarabia kierowca wywrotki?

Zarobki kierowców z kategorią C oraz C+E sprawiają, że wiele osób szuka zatrudnienia w branży transportowej. Praca jako kierowca ma zarówno mocne, jak i słabe strony. Ale jak na liście plusów i minusów wypadają zarobki kierowcy wywrotki? O tym w poniższym tekście.

Jakie są ceny usług kierowcy wywrotki w poszczególnych miastach?

Mapa wynagrodzeń w naszym kraju jest dość urozmaicona — różnice widać w podziale na województwa. Choć nie są one duże w przypadku usług kierowcy wywrotki, to można je zauważyć również tutaj. 

Gdy np. klient ze Śląska szuka w internecie hasła wywóz gruzu Będzin, za kontener odpadów budowlanych o objętości 1.7 m³ musi zapłacić ok. 500 zł. Z kolei osoba szukająca takiej samej usługi w Chojnicach, w województwie pomorskim, zapłaci za nią nieco mniej niż 500 zł. Z kolei w Warszawie klient będzie musiał zapłacić mniej więcej tyle samo, co na Śląsku.

Te różnice związane z geografią przekładają się na różnice w zarobkach kierowców. Oczywiście — jak można zauważyć na przedstawionych wyżej kwotach, nie są one duże. 

Zarobki kierowcy wywrotki prowadzącego swoją firmę, a zarobki osób zatrudnionych na etat?

Osoba, która prowadzi własną firmę — jako niezależny właściciel wywrotki — może zarobić naprawdę spore pieniądze. W końcu nie musi ona z nikim dzielić się zarobionymi pieniędzmi. Oczywiście z nikim poza urzędem skarbowym i ZUS-em. 

Tak naprawdę tutaj zarobki kierowcy wywrotki zależą od marketingu, zdolności pozyskiwania klientów. Najlepiej będzie, jeśli posłużymy się jakimś konkretnym przykładem.

Kierowca wywrotki prowadzi własną firmę. Załóżmy, że dobrze wypromował swoją działalność, nie narzeka na brak zleceń. Przyjmijmy, że ma niedużą wywrotkę o ładowności 3.5 tony. Klient zleca mu usługę przewiezienia piachu o masie 3 ton. Możemy założyć, że kierowca wywrotki wycenia taką usługę na podstawie ilości ton — w tym przykładzie koszt 1 tony to wydatek rzędu 30 zł. Łatwo policzyć, że na tym zleceniu zarobi 90 zł. 

To oczywiście nie całość ceny usługi wywrotką. Do tego trzeba doliczyć jeszcze tzw. kilometrówkę. Możemy znów założyć, że kierowca liczy sobie 4 zł od kilometra. Jeśli klient chce przetransportować piach na odległość 40 kilometrów, wtedy kierowca wywrotki zarobki 160 zł.

W sumie taka usługa może kosztować 90 zł — wynikające z samej masy ładunku plus 160 zł za przewóz na odległość 40 kilometrów.  

Licząc, że w ciągu dnia właściciel jednoosobowej firmy jest w stanie wykonać 5 takich kursów, można z dużą ostrożnością założyć, że zarobki podczas jednej dniówki wyniosą ok. 1000 zł.

Zarobki kierowcy wywrotki zatrudnionego na etacie

Jak można przeczytać na większości portali związanych z pracą, etatowi kierowcy wywrotek zarabiają średnio 8000 zł miesięcznie. Kwoty te są kwotami netto.

Ile zarabia kierowca wywrotki?

Podsumowując, zarobki kierowcy wywrotki wypadają całkiem obiecująco. Zaletą jest fakt, że nie musi on spędzać kilku tygodni w szoferce, jeżdżąc na trasach międzynarodowych. Z reguły takie osoby pracują w typowych godzinach w ciągu dnia. Jeśli ktoś się zastanawia, czy warto postawić na własną działalność, czy też pracę etatową, należy tę decyzję poprzedzić szczegółową analizą — zarówno w kontekście korzyści, jak i ewentualnych zagrożeń. 

Redakcja maxparkiet.com.pl