Remont mieszkania to za każdym razem nie lada wyzwanie, niezależnie od tego, czy dotyczy tylko jednego pomieszczenia w domu czy całej przestrzeni. Najbardziej uciążliwy jest remont łazienki i kuchni. Wyłączenie tych pomieszczeń z codziennego użytkowania znacznie utrudnia życie. Dobrze jest odpowiednio zaplanować remont, tak by przeprowadzić go szybko i sprawnie.
Jak zaplanować remont?
Remont, choć jest ogromnym wyzwaniem, to przerażać może tylko osoby niedoświadczone w tym temacie. W przypadku, gdy ktoś ma za sobą już niejedną taką inwestycję, to doskonale wie, w jaki sposób profesjonalnie podejść do tematu. Kluczem do sukcesu jest dobrze ułożony plan oraz sztywne trzymanie się terminów. Jakie elementy powinien uwzględniać plan remontowy i na co zwrócić szczególną uwagę?
Wybór optymalnego terminu na remont
Chcąc przeprowadzić kompleksowy remont w mieszkaniu, trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że nawet jeżeli ma on dotyczyć niewielkiej przestrzeni w kawalerce, to i tak zajmie trochę czasu. Okres remontowy można ograniczyć do minimum, jednak potrzebny będzie do tego właściwy plan. W pierwszej kolejności trzeba wybrać najbardziej optymalny termin. Większość generalnych remontów przeprowadza się na wiosnę oraz w lecie, ewentualnie wczesną jesienią. Dobrze, aby dzień był w miarę długi, by jak najdłużej można było pracować przy naturalnym oświetleniu. Korzystne warunki atmosferyczne, takie jak niska wilgotność słoneczna, brak opadów i wysoka temperatura powietrza także korzystnie wpływają na tempo prac remontowych. Na czas remontu warto wysłać najbliższych na wyjazd wakacyjny, to znacznie ułatwi logistykę podczas planowanych prac.
Wybór ekipy i planowanie poszczególnych etapów
W dzisiejszych czasach nie tak łatwo o dobrą ekipę remontową. Ci najlepsi mają mnóstwo pracy na głowie i ciężko jest znaleźć fachowca na ostatnią chwilę. Wniosek z tego płynie taki, że jeżeli komuś zależy na tym, aby za remont wzięły się osoby z dużym doświadczeniem w tej tematyce, to terminy u fachowców powinien rezerwować z odpowiednim wyprzedzeniem. Niekiedy może to być nawet kilka miesięcy. Chcąc mieć dopięte wszystko na ostatni guzik, należy pogodzić ze sobą pracę kilku ekip, pamiętając o tym, że niektóre czynności wymagają zachowania odpowiedniej chronologii. Na wszelki wypadek, warto uwzględnić, choć minimalny zapas czasowy, gdyby u którejś ekipy pojawiły się opóźnienia.
Zaopatrzenie w materiały remontowe
Większość materiałów niezbędnych do przeprowadzenia remontu powinna zostać zgromadzona jeszcze przed jego rozpoczęciem. Jeżeli ten etap zostanie pominięty, to może okazać się, że całe prace zostaną wstrzymane, bo akurat w sklepie skończą się panele, które ktoś sobie wcześniej wymarzył. Wszystko powinno być wcześniej skompletowane i to z odpowiednim zapasem. Oczywiście, nie da się przewidzieć każdej ewentualności i sklep budowlany będzie trzeba z pewnością odwiedzać kilkukrotnie, jednak ryzyko braków materiałowych warto zawczasu ograniczyć do minimum.