W ubiegłym roku rynek nieruchomości w Polsce był niezwykle hojny dla inwestorów – ceny wzrastały, a popyt w dalszym ciągu utrzymywał się na wysokim poziomie. Czy jednak trend ten będzie się dalej utrzymywał? Znajdź odpowiedź w tym artykule!
Czy rynek nieruchomości w Polsce ulegnie załamaniu?
Według wielu prognoz rynek nieruchomości w Polsce nadal będzie sprzyjał inwestorom w pierwszym kwartale roku. Jednak kolejne miesiące mogą już być mniej optymistyczne. Takie prognozy wynikają ze spowolnienia gospodarczego, które można już zaobserwować w Stanach Zjednoczonych i niektórych krajach Europy. Jeśli nastąpi ono również w naszym kraju, wówczas deweloperzy będą musieli walczyć o klientów. Może to zaowocować zamrożeniem cen.
Innym czynnikiem, który będzie miał wpływ na rynek nieruchomości w Polsce jest rządowy program „Mieszkanie Plus”. Zakłada on między innymi budowę 50 000 i przystosowanie 100 000 mieszkań, które będzie można kupić stosunkowo tanio.
Do wszystkich wyzwań, jakim będzie musiał stawić czoła rynek nieruchomości w Polsce, należy jeszcze dołączyć wciąż wzrastającą skłonność do podróżowania. Polacy zwracają coraz większą uwagę na różnego rodzaju udogodnienia i stawiają coraz wyższe wymagania. To z kolei wiąże się z koniecznością ponoszenia większych kosztów przez deweloperów. Z drugiej jednak strony – ze względu na starzenie się społeczeństwa – coraz cenniejsze mogą się stawać mieszkania przystosowane pod seniorów, którzy raczej nie będą aż tak skłonni do podróży.
Jakie trendy będą charakteryzowały rynek nieruchomości w Polsce w 2020 roku?
Choć powyższe przewidywania mogą sugerować, że ceny mieszkań spadną, to jednak wcale nie przewiduje się takiego trendu. Należy raczej spodziewać się raczej coraz większej ilości mieszkań z różnego rodzaju dodatkami, tj. piwnice czy miejsca parkingowe. Mogą się też zdarzać bardziej niekonwencjonalne oferty, takie jak załączenie do mieszkania bonu do sklepu wnętrzarskiego albo wycieczki zagranicznej.
Rynek nieruchomości w Polsce będzie się również w dalszym ciągu charakteryzował dążeniami proekologicznymi. Należy wręcz spodziewać się wzrostu znaczenia mieszkań i osiedli przyjaznych dla środowiska. Pojawi się więc więcej mieszkań o podwyższonym standardzie, przestrzeni rekreacyjnych i terenów, gdzie będzie można obcować z naturą.
Jak uruchomienie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego wpłynie na rynek nieruchomości w Polsce?
Deweloperski Fundusz Gwarancyjny to instytucja pokrywająca koszty klientów deweloperów, którzy ogłosili upadłość, zaprzestali budowy lub nie dopełnili swoich obowiązków, co poskutkowało odstąpieniem klienta od umowy. Powstanie takiego funduszu będzie miało istotny wpływ na rynek nieruchomości w Polsce, choćby z tego powodu, że deweloperzy będą musieli odprowadzać podatek w wysokości 3%. Dodatkowo podatek ten będzie dotyczył każdej kwoty, którą deweloperzy wpłacą na otwarty rachunek powierniczy. Taka sytuacja może dodatkowo wpłynąć na wzrost cen mieszkań na rynku.