Siatka budowlana – co warto o niej wiedzieć?

Remonty i inne prace o charakterze budowlanym wymagają często odgrodzenia wybranej przestrzeni. Służą do tego siatki budowlane, które — dzięki odpowiedniej technologii produkcji — zyskują ściśle określone właściwości. Co zatem warto wiedzieć na ich temat?

Siatki budowlane — właściwości i przeznaczenie

Siatka budowlana służy do zabezpieczenia placu budowy w trakcie wykonywania określonych inwestycji. Siatki stosuje się głównie w celu:

  • ochrony osób, które znajdują się w pobliżu miejsca wykonywania prac (np. dzieci),

  • zabezpieczenia remontowanych nawierzchni (np. wylewek) przed zwierzętami,

  • odizolowania miejsca realizacji prac od osób postronnych.

Siatki budowlane są lekkie, wytrzymałe i przede wszystkim łatwe w rozkładaniu. Z reguły są rozwijane z wcześniej przygotowanego zwoju, w związku z czym ogrodzenie niewielkiej przestrzeni zajmuje jedynie kilkanaście minut.

Ogrodzenia z siatek budowlanych — dlaczego warto?

Do produkcji siatek budowlanych wykorzystuje się najczęściej stal nierdzewną lub tworzywo sztuczne. Dzięki temu jest ona odporna na działanie czynników atmosferycznych, w tym deszczu, śniegu oraz mrozu. Atutem siatek jest też wytrzymałość pod kątem działania promieni UV. Oznacza to, że jej struktura nie utraci swoich właściwości nawet w warunkach silnego nasłonecznienia. Duża wytrzymałość siatek budowlanych ma wpływ na ich przeznaczenie. Używa się ich nie tylko do odgrodzenia placów budowy, ale też do zabezpieczania remontowanych nieruchomości, zabezpieczenia wykopów itd.

Siatka leśna — inna wersja siatek budowlanych

Właściwości podobne do siatek budowlanych ma tzw. siatka leśna. Różnica pomiędzy obydwoma rodzajami ogrodzeń polega głównie na rozmiarze oczek. Siatki leśne zabezpieczają wybrane fragmenty lasu (również te, na których wykonuje się prace inwestycyjne) przed ingerencją osób trzecich, zwierząt, a także uszkodzeniami mechanicznymi. Są one — podobnie jak siatka budowlana — wykonane z materiałów o podwyższonej odporności na czynniki zewnętrzne. Niektóre z nich wykonane są z tworzyw pokrytych jaskrawymi kolorami. Dzięki temu łatwo je zauważyć nawet w warunkach niskiej widoczności i z dużej odległości.

Szczególne zastosowanie siatek budowlanych

Właściwości siatek budowlanych pozwalają wykorzystać je do wielu innych i nieraz zaskakujących zastosowań.

Używa się ich m.in. również do:

  • maskowania wybranych przedmiotów, lokalizacji itd.,

  • zabezpieczania gruntów (np. upraw) przed działaniem szkodników, w tym kretów i zajęcy,

  • ochrony rusztowań w trakcie realizacji prac budowlanych,

  • zabezpieczenia otoczenia boisk piłkarskich (siatki do łapania piłek).

Przeznaczenie i sposób wykorzystania siatek budowlanych i ogrodzeniowych zależą w głównej mierze od rozmiaru pojedynczych oczek. Im są one mniejsze, tym więcej zastosowań oferuje wybrany rodzaj siatki.

Reasumując, siatka budowlana to funkcjonalna struktura, dzięki której można łatwo zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych, a także o integralność przestrzeni, w obrębie której wykonuje się prace remontowe, budowlane i naprawcze.

Materiał zewnętrzny

Redakcja maxparkiet.com.pl