Co wybrać – panele czy parkiet? Dylemat w doborze odpowiedniej podłogi

1
474

Remontując własne mieszkanie, bądź wprowadzając się do nowego lokum, stajemy przed kwestią dotyczącą zmiany aranżacji wnętrza. Dużo uwagi poświęcamy ścianom, zastanawiamy się jakie dekoracje będą dobrze komponować się z całością. Często jednak bagatelizujemy kwestie związane z wytrzymałością komponentów, które dobieramy. Czasami bez znaczenia także fakt jaki rodzaj podłóg zastosujemy w naszym mieszkaniu. Panele czy parkiet wydają nam się podobnymi pomysłami, dlatego nie przykładamy wagi do szczegółów konkretnego wyboru. Okazuje się jednak, że różnice są i to całkiem spore. Co zatem wybrać do naszego domu – panele czy parkiet? Wyróżnimy kilka cech tych rodzajów posadzek i przekonamy się, który wybór jest lepszy.

Zalety podłogi panelowej. Dlaczego jest tak chętnie wybierana

Moduły panelowe są bardzo łatwe w montażu, a sama instalacja przebiega zazwyczaj bardzo szybko. Na plus można zaliczyć także szeroki wybór modeli i odmian paneli, co stawia je na pierwszym miejscu, jeżeli chodzi o popularność. Są też znacznie tańsze, niż parkiet. Panele są wykonane z cienkiej warstwy komponentu drewnianego, który po kilku bądź kilkunastu latach ulega przetarciom. Szczególnie można to zauważyć w miejscach, w których stały różne ciężkie przedmioty, np. łóżko czy biurko. Tam zazwyczaj pojawiają się punktowe przetarcia, które wyglądają nieestetycznie. Podłoga panelowa, jak wcześniej wspomniano, stworzona jest z komponentów, w związku z czym możliwe jest wymienianie niektórych części na nowe. W zależności od miejsca uszkodzenia panela konieczne będzie zdemontowanie części bądź całości podłogi. Cały proces montażu jest łatwy i szybki, panele łączy się bez konieczności klejenia czy przewiercania. Są stosunkowo tanie, jednakże zdecydowanie mniej wytrzymałe niż inne rodzaje podłóg.

Czy warto zdecydować się na parkiet w mieszkaniu?

Do niedawna parkiet był synonimem nowoczesności, bogactwa i dobrego stylu. Dziś częściej spotkamy inne rodzaje podłóg, jednakże parkiet wciąż cieszy się dużym uznaniem. Jest to materiał odporny, solidny i dobrze prezentuje się w różnych wnętrzach. Użytkownicy cenią parkiet za naturalny wygląd. Wszak jest to najprawdziwsze drewno, które imponuje swoją prezencją. Parkiet jest opcją znacznie droższą, niż zdecydowanie się na podłogę wykonaną z modułów panelowych. Jest to jedna z głównych przyczyn rozmyślania się zainteresowanych – jeśli chcemy parkiet, to musimy sięgnąć głębiej do kieszeni. Wydaje się jednak, że warto. Podłogę parkietową możemy odnawiać. Renowacja polegać będzie m.in. na cyklinowaniu, oczyszczaniu i pokrywaniu powłoki lakierem. Taki proces umożliwia przywrócenie podłogi do stanu początkowego, bez konieczności rozbierania jej.

Co wybrać, co jest lepszym wyborem?

Głównym ogranicznikiem będzie nasz portfel. W przypadku podłóg wykonanych z parkietu zapłacimy więcej, jednakże nasza podłoga będzie bardziej wytrzymała i będziemy mogli ją skutecznie naprawiać. Panele nie dają takiej możliwości, choć pojedyncze moduły możemy zamieniać na nowe. Wybór nie jest łatwy, choć wydaje się, że więcej argumentów przemawia za parkietem.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here