Co wybrać – panele czy parkiet? Dylemat w doborze odpowiedniej podłogi

Remontując własne mieszkanie, bądź wprowadzając się do nowego lokum, stajemy przed kwestią dotyczącą zmiany aranżacji wnętrza. Dużo uwagi poświęcamy ścianom, zastanawiamy się jakie dekoracje będą dobrze komponować się z całością. Często jednak bagatelizujemy kwestie związane z wytrzymałością komponentów, które dobieramy. Czasami bez znaczenia także fakt jaki rodzaj podłóg zastosujemy w naszym mieszkaniu. Panele czy parkiet wydają nam się podobnymi pomysłami, dlatego nie przykładamy wagi do szczegółów konkretnego wyboru. Okazuje się jednak, że różnice są i to całkiem spore. Co zatem wybrać do naszego domu – panele czy parkiet? Wyróżnimy kilka cech tych rodzajów posadzek i przekonamy się, który wybór jest lepszy.

Zalety podłogi panelowej. Dlaczego jest tak chętnie wybierana

Moduły panelowe są bardzo łatwe w montażu, a sama instalacja przebiega zazwyczaj bardzo szybko. Na plus można zaliczyć także szeroki wybór modeli i odmian paneli, co stawia je na pierwszym miejscu, jeżeli chodzi o popularność. Są też znacznie tańsze, niż parkiet. Panele są wykonane z cienkiej warstwy komponentu drewnianego, który po kilku bądź kilkunastu latach ulega przetarciom. Szczególnie można to zauważyć w miejscach, w których stały różne ciężkie przedmioty, np. łóżko czy biurko. Tam zazwyczaj pojawiają się punktowe przetarcia, które wyglądają nieestetycznie. Podłoga panelowa, jak wcześniej wspomniano, stworzona jest z komponentów, w związku z czym możliwe jest wymienianie niektórych części na nowe. W zależności od miejsca uszkodzenia panela konieczne będzie zdemontowanie części bądź całości podłogi. Cały proces montażu jest łatwy i szybki, panele łączy się bez konieczności klejenia czy przewiercania. Są stosunkowo tanie, jednakże zdecydowanie mniej wytrzymałe niż inne rodzaje podłóg.

Czy warto zdecydować się na parkiet w mieszkaniu?

Do niedawna parkiet był synonimem nowoczesności, bogactwa i dobrego stylu. Dziś częściej spotkamy inne rodzaje podłóg, jednakże parkiet wciąż cieszy się dużym uznaniem. Jest to materiał odporny, solidny i dobrze prezentuje się w różnych wnętrzach. Użytkownicy cenią parkiet za naturalny wygląd. Wszak jest to najprawdziwsze drewno, które imponuje swoją prezencją. Parkiet jest opcją znacznie droższą, niż zdecydowanie się na podłogę wykonaną z modułów panelowych. Jest to jedna z głównych przyczyn rozmyślania się zainteresowanych – jeśli chcemy parkiet, to musimy sięgnąć głębiej do kieszeni. Wydaje się jednak, że warto. Podłogę parkietową możemy odnawiać. Renowacja polegać będzie m.in. na cyklinowaniu, oczyszczaniu i pokrywaniu powłoki lakierem. Taki proces umożliwia przywrócenie podłogi do stanu początkowego, bez konieczności rozbierania jej.

Co wybrać, co jest lepszym wyborem?

Głównym ogranicznikiem będzie nasz portfel. W przypadku podłóg wykonanych z parkietu zapłacimy więcej, jednakże nasza podłoga będzie bardziej wytrzymała i będziemy mogli ją skutecznie naprawiać. Panele nie dają takiej możliwości, choć pojedyncze moduły możemy zamieniać na nowe. Wybór nie jest łatwy, choć wydaje się, że więcej argumentów przemawia za parkietem.

Redakcja maxparkiet.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *