Tanie domy jednorodzinne dzięki gotowym projektom? Czemu nie! 

Temat tanich domów jednorodzinnych stał się ostatnio bardzo popularny. Wiele osób zastanawia się, czy to możliwe, by zbudować swój wymarzony dom, nie wydając na to fortuny. Okazuje się, że jest to możliwe, a jednym z rozwiązań są gotowe projekty domów jednorodzinnych. Czym są i dlaczego warto się nimi zainteresować?

Gotowe projekty domów jednorodzinnych

Gotowe projekty domów jednorodzinnych to dokumentacje architektoniczno-budowlane zaprojektowane w oparciu o aktualne przepisy i trendy w budownictwie. Doświadczeni projektanci skupiają się na tym, aby każdy inwestor mógł znaleźć projekt zgodny z jego zapotrzebowaniem i zasobnością portfela. Obecne trendy w budownictwie stawiają nacisk na domy ekonomiczne – zarówno na etapie budowy, jak i dalszej eksploatacji. Kupując zatem projekt gotowy możemy mieć pewność, że wszystkie rozwiązania w nim zawarte zostały dokładnie przemyślane. W ofercie projektów gotowych znajdziemy domy parterowe, z poddaszem i piętrowe o różnych gabarytach zewnętrznych i bardzo różnorodnej funkcjonalności. Bez problemu dobierzemy projekt z określoną liczbą sypialni i łazienek, z garażem lub bez garażu, w stylistyce tradycyjnej lub nowoczesnej.

Jeśli zależy nam na tanich rozwiązaniach, to przy każdym projekcie gotowym znajdziemy orientacyjny koszt budowy w stanie surowym zamkniętym. Możemy więc użyć odpowiednich filtrów i swoje poszukiwania ograniczyć do projektów o określonym koszcie budowy.

Każdy projekt gotowy musi podlegać adaptacji do warunków lokalnych. Rolą architekta adaptującego jest dostosowanie projektu do warunków działki i wykonanie planu zagospodarowania terenu. Adaptacja jest elementem dodatkowo płatnym, ale sumaryczny koszt projektu gotowego wraz z adaptacją i tak będzie zdecydowanie niższy, niż projektu na zamówienie.

Każdy projekt gotowy daje też wiele możliwości w zakresie modyfikacji. W każdej dokumentacji znajduje się obszerna zgody na zmiany, która upoważnia architektów adaptujących do wprowadzenia zmian zarówno w układzie stolarki okiennej i drzwiowej, jak i w kwestii przesunięcia lub usuwania ścianek działowych. Możemy też ingerować w kolorystykę elewacji, geometrię dachu, a nawet zmianę gabarytów zewnętrznych.

Dlaczego warto zdecydować się na projekt gotowy?

Niewątpliwą zaletą gotowych projektów jest termin dostępności. Większość projektów gotowych dostępna jest od ręki, więc nie musimy czekać na jego opracowanie. Zlecając projekt na zamówienie, czas realizacji wynosi zazwyczaj 2-3 miesiące, co dodatkowo wydłuża cały proces realizacji przedsięwzięcia budowlanego. Kolejna zaleta to gotowe, sprawdzone rozwiązania, które zostały zweryfikowane przez fachowców i przetestowane przez poprzednich inwestorów. Dzięki temu unikamy ewentualnych błędów w trakcie projektowania, które mogłyby przełożyć się bezpośrednio na błędy w budowie. Kolejną, bardzo ważną zaletą jest cena projektu, gdyż koszt projektu gotowego jest kilkukrotnie niższy niż projektu opracowywanego na indywidualne zamówienie. Co więcej, gotowe projekty oferują różnorodność rozwiązań, z których każdy może wybrać coś odpowiadającego jego wymaganiom i gustom.

Gotowe projekty domów jednorodzinnych są rozwiązaniami, które umożliwiają budowę taniego domu o wysokiej jakości. Takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne dla osób, które nie chcą inwestować dużych sum zarówno w sam projekt, jak i w budowę swojego wymarzonego domu. Osoby, które potrzebują szybko rozpocząć budowę, a jednocześnie nie chcą martwić się o jakość i zawartość dokumentacji, zdecydowanie powinni zainteresować się zakupem projektu gotowego.

Jak wybrać odpowiedni projekt?

Przy wyborze odpowiedniego projektu domu jednorodzinnego na pewno trzeba kierować się kilkoma ważnymi kryteriami:

  • Powierzchnia użytkowa – projekty dostępne na rynku różnią się między sobą wielkością powierzchni użytkowej. Trzeba wybrać taki projekt, który będzie dopasowany do potrzeb rodziny, biorąc pod uwagę liczbę osób i ich styl życia.
  • Styl architektoniczny – projekty gotowe oferują różnorodne style architektoniczne. Ważne, by wybrać taki, który będzie odpowiadał naszym gustom i preferencjom, nie zapominając przy tym o zgodności z lokalnymi wytycznymi. Możemy napotkać na obostrzenia dotyczące kąta nachylenia dachu i długości elewacji frontowej, więc przed zakupem projektu gotowego powinniśmy dokładnie przeanalizować wszystkie aspekty narzucone przez lokalne uwarunkowania.
  • Lokalizacja – trzeba dobrze przemyśleć, gdzie będzie usytuowany nasz dom i wybrać taki projekt, który będzie pasował do otoczenia, do charakteru danego miejsca, a przede wszystkim do zapisów Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunków Zabudowy, uwzględniając przy tym odpowiednie odległości od granicy działki i obiektów sąsiadujących. Przeanalizujmy usytuowanie domu względem stron świata, gdyż ma to bezpośredni wpływ na użytkowy komfort i parametry energetyczne. Duże przeszklenia i tarasy powinny znajdować się od południa.
  • Funkcjonalność – projekty gotowe dostępne są w wersjach parterowych, z poddaszem i piętrowych. Dodatkowo, mają różnorodną liczbę sypialni, łazienek i pomieszczeń pomocniczych takich jak pralnia, spiżarnia czy garderoba. Warto więc przeanalizować potrzeby domowników i wybrać taki projekt, aby wszyscy czuli się w nim komfortowo.

Budowa wymarzonego domu jest jednym z najważniejszych kroków w życiu każdego człowieka, dlatego należy przyłożyć dużą wagę do wyboru odpowiedniego projektu. Gotowe projekty domów jednorodzinnych to rozwiązanie, które pozwala na oszczędność czasu i pieniędzy przy budowie domu. Warto skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań i wiedzy doświadczonych architektów. Korzystając z projektu gotowego, nie narazimy się na błędy w dokumentacji, co w efekcie wyeliminuje błędy wykonawcze. Warto też pomyśleć o zatrudnieniu fachowej ekipy budowlanej, która potrafi czytać projekt i zrealizuje inwestycje zgodnie ze sztuką budowlaną.

zdjęcie:
Projekt M262a – Słuszny wybór – wariant I, arch. Katarzyna Słupeczańska

Tekst sponsorowany: Gotowe, profesjonalne projekty domów z kolekcji MURATORA – projekty.muratordom.pl

Redakcja maxparkiet.com.pl