Budowa domu z drewna – o czym pamiętać?

Marzenia o własnym domu położonym z dala od miejskiego zgiełku, są dla coraz większej grupy osób na wyciągnięcie ręki. Ceny działek poza miastem są nieporównywalnie niższe niż lokali mieszkaniowych w centrach dużych miast. Niektórzy długo się nie zastanawiają i podejmują decyzję o budowie wymarzonego domu.

Na jaki materiał się zdecydować?

Pierwsza decyzja jaką trzeba podjąć myśląc o budowie domu, to w cale nie jego wielkość, lecz materiał, z jakiego ma być wykonany. Do niedawna największą popularnością cieszyły się tradycyjne domy murowane. Drewno wykorzystywane było najczęściej do stawiania domków letniskowych. Jednak od kilku lat można zaobserwować nieco odmienny trend. Domy drewniane o całorocznym przeznaczeniu wracają do łask. I to zarówno te budowane od podstaw jak i remontowane stare chałupy.

Budowa domu z drewna czy remont starej chałupy?

To kolejna ważna decyzja. Jeżeli już zostało ustalone, że wymarzony dom ma być drewniany, to trzeba się zastanowić nad tym, która z wyżej wymienionych opcji będzie bardziej opłacalna. Czy lepiej jest zdecydować się na budowę domu z drewna od podstaw, czy też lepszym rozwiązaniem będzie zakup starej chałupy i jej generalny remont. Tak naprawdę nie ma na to gotowej odpowiedzi – co kto lubi. Jeżeli komuś zależy na tym, aby w stosunkowo krótkim czasie otrzymać wysoki standard bez konieczności martwienia się pracami remontowymi, to budowa domu z drewna będzie lepszą opcją. W dzisiejszych czasach nie brakuje jednak pasjonatów, dla których remont starej chałupy to frajda sama w sobie i takie osoby z pewnością wybiorą właśnie takie rozwiązanie.

O czym pamiętać decydując się na budowę domu drewnianego?

Budowa własnego domu, to ogromne przedsięwzięcie logistyczne wymagające nie lada zabezpieczenia finansowego. Decyzję o budowie domu warto podejmować dopiero wówczas, gdy ma się absolutną pewność, że dostępne środki finansowe wystarczą na pokrycie całości inwestycji. Domy z bali można postawić stosunkowo szybko, choć ze względu na rosnące zainteresowanie tą tematyką niekiedy trzeba poczekać na dostępność ekipy budującej dom. Każdy dom, niezależnie od tego czy będzie drewniany, czy murowany, musi posiadać plan. Warto dokładnie zapoznać się z tym planem, aby wybrać optymalne rozwiązania odpowiadające indywidualnym potrzebom.

Dlaczego domy drewniane są tak bardzo popularne?

Na popularność domów wykonanych w całości z drewna wpływa z pewnością ich niepowtarzalny klimat. Jeżeli drewno jest odpowiednio zabezpieczone i w prawidłowy sposób konserwowane, to może służyć przez wiele, wiele lat. W ostatnim czasie obserwuje się też modę w budownictwie na powrót do naturalnych materiałów budowlanych. Drewno jest najlepsze do takich inwestycji. Jest naturalne, a obrobione we właściwy sposób będzie służyło przez dziesięciolecia. Drewniane domy zachwycają pięknem konstrukcji i to nie tylko te góralskie stworzone z grubych bali. Domy drewniane można obecnie spotkać w każdym zakątku Polski, popularne są małe domki, jak i te o większych gabarytach.

Redakcja maxparkiet.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *