Jak i z czego zrobić ścieżki w ogrodzie?

W każdym ogrodzie powinny być ścieżki ogrodowe. Planując takie ścieżki należy doskonale się zastanowić jak je rozplanować i z czego je wykonać. Ścieżki powinny być dobrze zaplanowane i wykonane z materiału, który najlepiej będzie pasował do całości ogrodu.

Ścieżki ogrodowe

Ścieżki w ogrodzie powinny bardzo dobrze skomunikować większość ważnych miejsc w ogrodzie. Trzeba o tym bardzo dobrze pomyśleć, by w przyszłości nie chodzić na skróty omijając ścieżki. Ponadto trzeba też pomyśleć o fakcie na ile osób ma być dana ścieżka czy na jedną czy też na dwie. Ważne też jest z jakiego materiału ma być zrobiona ścieżka. Dobrze będzie jeżeli doskonale wpasuje się w otoczenie całego ogrodu. Ponadto materiał, z jakiego wykonana ma być ścieżka ogrodowa powinien być odporny na wszelkiego rodzaju warunki atmosferyczne.

Z czego ścieżki ogrodowe?

Ścieżki w ogrodzie wykonać można z każdego rodzaju materiału, by służyły dłużej należy je potem dobrze zaimpregnować odpowiednimi preparatami. Ważne jednak jest by dopasować je do reszty otoczenia w danym ogrodzie.
W przypadku gdy dom i reszta elementów małej architektury ma wiele elementów drewnianych dobrze jest zrobić ścieżkę z drewna. Na rynku znajduje się bruk drewniany, który można kupić w każdym większym markecie. Gdy ogród jest pełen kamieni i w stylu wiejskim można zdecydować się na ścieżkę z otoczaków. Kamienie polne co prawda wymagają dobrego przygotowania podłoża, ale mogą stworzyć ścieżkę ogrodową, która sprawdzi się przez długie lata.
Ogród uporządkowany, bez fantazyjnych dodatków doskonale przyjmie ścieżki wykonane z cegły lub z kostki brukowej. Takie ścieżki są doskonałą propozycją dla osób lubiących ład i porządek. Zarówno z kostki brukowej jak i z cegły mogą być one ułożone we wzorki w jodełkę lub na zakładkę. Niby takie ścieżki są wykonane z jak najbardziej popularnego materiału, to jednak też mają swój urok.
Ogrodowa ścieżka może być też wykonana ze żwiru, ale trzeba jej boki porządnie zabezpieczyć odpowiednimi krawężnikami lub palisadami. Wtedy kamyczki żwiru nie będą się rozsypywać i rozłazić po trawnikach.
Ponadto można też na trawniku położyć płyty chodnikowe lub z piaskowca, można też zrobić ścieżkę z kory lub z granitowych kostek. Pomysłów na ścieżki ogrodowe jest tak wiele jak wiele jest ogrodów.

Proste i kręte

Ścieżki w ogrodzie są proste i kręte.W ogrodach prostych, uporządkowanych i symetrycznych zawsze egzamin zdają ścieżki proste. Natomiast w ogrodach w stylu wiejskim można do woli popuścić wodze wyobraźni i zdecydować się na ścieżki kręte, pełne zakrętów.
Dobrze jest też stworzyć ścieżki w ogrodzie w znacznej odległości od drzew, bowiem ich system korzeniowy może zniszczyć z czasem daną ścieżkę. Również sadząc krzewy przy stworzonej ścieżce należy wziąć pod uwagę fakt na jaką wysokość wyrosną w przyszłości i czy nie zarosną ścieżki.
Ścieżki ogrodowe znacznie dodają uroku i nadają styl w ogrodzie. Jednak decydując się na dany materiał, z którego wykona się ścieżki należy tez brać pod uwagę stan portfela. Ponieważ materiał na ścieżki nie zawsze jest tani.

Redakcja maxparkiet.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.