Jak wybrać domofon do domu? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Domofon jest bardzo istotnym elementem w każdym domu czy mieszkaniu, ponieważ umożliwia nam interakcję ze światem poza naszymi drzwiami bez konieczności wychodzenia do gości, kuriera czy innej osoby, która postanowiła pojawić się pod naszą bramą. Na co zwrócić uwagę wybierając egzemplarz dla siebie?

1. Czym jest domofon?

2. Rodzaje domofonów?

3. Domofony jednorodzinne, dwurodzinne, wielolokatorskie – czym się różnią?

4. Jak wybrać domofon?

Czym jest domofon?

Domofon to absolutna podstawa na każdej posesji, jak i w bloku. Jest to urządzenie składające się z dwóch elementów, którego celem jest umożliwienie komunikacji na niezbyt dużą odległość. W ten sposób nie musimy wychodzić do furtki ani wyglądać przez okno, aby dowiedzieć się kto stoi u naszych drzwi. Bardziej zaawansowane urządzenia umożliwiają również podgląd na żywo, z kim rozmawiamy – wtedy mówimy o wideodomofonie.

O ile w przypadku mieszkania w bloku element zewnętrzny jest niezmienny i jedyne, co możemy wymienić to słuchawkę znajdującą się w mieszkaniu, o tyle w przypadku domu musimy sami zadbać o pełny zestaw i sprawność jego działania. Na szczęście na rynku do dyspozycji jest wiele różnych modeli i konfiguracji, dzięki czemu każdy znajdzie coś na miarę swoich potrzeb.

Rodzaje domofonów?

Domofony możemy podzielić na kilka podkategorii, ze względu na ich budowę i sposób działania. Wyróżniamy następujące opcje:

  • domofon analogowy: jest to najprostszy model domofonu, jaki możemy zakupić. Składa się z głośnika, mikrofonu i przycisku do wywoływania rozmówcy po drugiej stronie ogrodzenia. Niektóre modele analogowe mogą posiadać dodatkowe elementy, jak na przykład podświetlenie nazwiska obok przycisku wywoławczego. Jest to system polecany dla domów jednorodzinnych, gdzie do połączenia mamy tylko jeden budynek i od 1 do 4 unifonów. Zastosowanie domofonu analogowego w bardziej skomplikowanym układzie równa się większej ilości kabli i bardziej skomplikowanej instalacji. Ten rodzaj urządzenia umożliwia komunikację między domownikiem, a osobą oczekującą przy furtce oraz umożliwia otworzenie tejże;
  • domofon cyfrowy: system cyfrowy nadaje się zarówno do pojedynczych budynków, jak i do większej ich grupy. Znajdzie zastosowanie również w blokach na osiedlu, kamienicach i tym podobnych obiektach. Podłączenie domofonu cyfrowego umożliwia wpięcie wielu unifonów w znacznie mniejszą ilość kabli, niż to ma miejsce w przypadku wersji analogowej. Domofony cyfrowe są wyposażone w klawiaturę do wprowadzania kodów, jak i posiadają różne funkcje kontroli dostępu;
  • domofon analogowo-cyfrowy: jest to system hybrydowy, który do działania potrzebuje takiego samego sposobu podłączenia, jak w przypadku wariantu analogowego. Domofon analogowo-cyfrowy korzysta jednak z zamka szyfrowego lub czytnika kart albo pastylek. W takim systemie możemy wzbogacić zewnętrzną część instalacji o klawiaturę do wpisywania kodów oraz czytnik do kart dostępu;
  • wideodomofon: wideodomofony pozwalają nie tylko na usłyszenie, ale również na zobaczenie, kto stoi pod naszymi drzwiami. Wyposażone są w kamery, umieszczone na kasecie domofonu na zewnątrz budynku. Możemy również wybrać model posiadający kamerę także przy unifonie, w części znajdującej się w domu. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie dla dużych posesji, gdy mamy daleko do furtki i nie widzimy kto przy niej stoi, np. przez okno.

Wybierając domofon warto zwrócić uwagę nie tylko na to, do jakiej grupy możemy go zaliczyć, ale również na funkcje kontroli dostępu, jakie urządzenie obsługuje: wpisanie kodu, odblokowanie karta lub pastylką, obecność interkomu i tak dalej.

Domofony jednorodzinne, dwurodzinne, wielolokatorskie – czym się różnią?

Poza rodzajem samego urządzenia dobrze jest również przyjrzeć się sposobowi działania domofonu. W tym zakresie mamy do dyspozycji trzy opcje:

  • domofon jednorodzinny: umożliwi komunikację osoby oczekującej przed domem z osobą będącą w środku, a także wpuszczenie gościa do środka;
  • domofon dwurodzinny: poza funkcjami obecnymi w wersji jednorodzinnej możemy także wyposażyć go w funkcję interkomu. Ten rodzaj domofonu jest w stanie obsłużyć dwa odrębne unifony, może więc być zastosowany jako zbiorczy domofon dla dwóch domów;
  • domofon wielolokatorski: przeznaczony dla wielu domów lub mieszkań, umożliwiający łączenie z konkretnym numerem i zwolnienie blokady dostępu do posesji lub lokalu. Sprawdzają się w blokach, kamienicach i na wjazdach do osiedli domków jednorodzinnych.

Jak wybrać domofon?

Domofon powinien być dla nas przede wszystkim wygodny w użyciu i dobrze spełniać swoją rolę. Jeżeli mamy duży dom i nie chcemy biegać do drzwi za każdym razem jak ktoś zadzwoni do bramy, być może warto rozważyć instalację składającą się z dwóch unifonów – po jednym na piętro. W sytuacji, gdy mieszkamy w bloku lub apartamentowcu, nie mamy wielkiego wpływu na kasetę zewnętrzną, możemy jednak wymienić unifon na lepszy model, jeżeli ten w standardzie mieszkania nam nie odpowiada – należy jedynie zadbać, aby wszystkie elementy systemu były ze sobą zgodne.

Redakcja maxparkiet.com.pl