Jak zbudować system rozsączania wody deszczowej na działce?

System rozprowadzania wody nadmiaru wody deszczowej w gruncie na działce może działać sprawnie, jeśli sensownie go zaprojektujemy i fachowo zainstalujemy. Poniżej podpowiadamy, jak usadowić bezpiecznie i skutecznie skrzynki oraz tunele rozsączające, które posłużą nam na wiele lat jako zabezpieczenie przed podtopieniami.

Skrzynki i tunele rozsączające dla działki z domem jednorodzinnym

Tunele oraz skrzynki rozsączające mogą przyjmować dowolną ilość wód opadowych. Warunkiem jest jednak precyzyjne wyliczenie, jaka jest to objętość. Aby to policzyć, trzeba określić ilość średnich rocznych opadów oraz ich intensywność w konkretnych przedziałach czasowych oraz poziom infiltracji gruntu. Wbrew pozorom, łatwiej jest wyliczyć ten ostatni, gdy na terenie mamy kostkę brukową lub gdy jest to teren utwardzony. Z wyliczeniami na działce pod dom jednorodzinny z powodzeniem poradzimy sobie sami. Dla większych inwestycji dedykowane są usługi firm przeprowadzające wymiarowanie zgodne z wytycznymi ATV-DVWK-A 138, opracowanymi przez niemieckie Stowarzyszenie Gospodarki Wodnej.

Filtracja wody deszczowej przeznaczonej do rozsączania

Poza budową systemu rozsączajacego, należy wykonać instalację modułów (studni), które będą odfiltrowywały wodę deszczową trafiającą następnie do tuneli i skrzynek rozsączających. Sam zbiornik powinien mieć obudowę z geowłókniny, która skutecznie zapobieże zamulaniu wody krążącej po systemie.

Układy rozsączające a budynki, drzewa i inne obiekty na działce

Układ rozsączający powinien znajdować się w odległości minimum 6 metrów od najbliższego budynku z piwnicą bez izolacji. Jeśli dom nie ma piwnicy, wtedy ta odległość może wynosić już tylko półtora metra. Skrzynki rozsączające powinny znajdować się na głębokości co najmniej 1 m nad poziomem wód gruntowych. Skrzynek i tuneli nie należy budować przy drzewach (należy zachować odległość wynoszącą co najmniej równej średnicy korony drzew, liczonej od pnia).

Czy warto zrobić system rozsączania oparty na tunelach i skrzynkach?

Jak widać, instalacja systemu rozsączajaącego wymaga poświęcenia nieco czasu. Jednak gdy postawimy na dobrego dystrybutora sprzętu (my polecamy np. Rurex), uzyskamy pewność, że będzie on działał bez konieczności ponownej ingerencji w całą konstrukcję przez wiele lat. Dodatkowo, budowa tego typu konstrukcji jest zdecydowanie lepszym pomysłem niż tworzenie rowów żwirowych. Dlaczego? Mówią o tym proste wyliczenia. Na przykład, korzystając ze skrzynki o pojemności 300 litrów, uzyskujemy trzy razy więcej objętości zdolnej magazynować wodę opadową niż analogiczny rów żwirowy odwadniający, do którego trzeba wprowadzić ok. 800 kg żwiru (lub, zamiennie, rury drenarskiej o przekroju 110).

Redakcja maxparkiet.com.pl