Czym jest beton? Jednym z najbardziej powszechnych i najczęściej wykorzystywanych materiałów budowlanych. Powstaje on z połączenia spoiwa, którym jest cement z danym wypełniaczem w postaci kruszywa i wody. W zależności od jakości i ilości dodawanych do mieszanki dodatków, powstaje beton o danej właściwości, który odpowiednio się oznakowuje.
Element każdej budowy
Beton zwykły jest elementem każdej budowy. Materiał znany od lat, wykorzystywany przy wielu pracach budowlanych. Przeszedł on bardzo długą i krętą drogę, po to by w ostateczności stać się produktem bardzo różnorodnym. Beton budowlany stosowany jest do budowania fundamentów i całej konstrukcji danego budynku. Dokładny skład i jego konkretne właściwości wyliczane są już na etapie danego projektu. Tego typu beton wykorzystywany jest przy produkcji domów prefabrykowanych, zalewania konstrukcji stalowych, schodów, tarasów i balkonów. Jako beton zbrojony jest idealnym materiałem, który można plastycznie układać w różnego rodzaju formy czy elementy architektoniczne. Odpowiedni jego skład daje gwarancję na to jak bardzo będzie on wytrzymały.
Właściwości betonu posadzkowego
Specjalną odmianą betonu jest beton posadzkowy. Produkuje się go również z mieszanki cementu, wody i kruszywa, ale w tym wypadku jest to kruszywo naturalne bądź łamane. Dodatkowo beton posadzkowy łączony jest z cementem portlandzkim, portlandzko wieloskładnikowym lub hutniczym. Jest to rodzaj betonu wybitnie przeznaczony do budowania posadzek. Powstają z niego podłogi w halach, magazynach, domach jednorodzinnych, galeriach handlowych. Praktycznie wszędzie do zbudowania posadzki użyty zostaje beton posadzkowy.
W budynkach przemysłowych do betonu posadzkowego dodaje się elementy stalowe, które jeszcze dodatkowo bardziej wzmacniają określoną posadzkę. W mieszkaniach i domach jednorodzinnych coraz częściej wykorzystuje się posadzki dekoracyjne z mikro cementu, które są bardzo ozdobne.
Bez betonu ani rusz
Jest to prawda, bez tego rodzaju materiału trudno jest rozpocząć jakąkolwiek budowę. Dzisiaj nie tylko spełnia on podstawową swoją rolę, po prostu nie jest on już tylko materiałem budowlanym. Wykorzystuje się go w celach ozdobnych, dekoracyjnych, ciepło ochronnych czy też odwadniających. Wszystko zależy od jego składników, ich rodzaju, jakości i ilości, zastosowanej w danej mieszance. Zarówno w formie posadzkowej jak i budowlanej występuje najpierw w formie płynnej, przez co można go lać w miejscach nierównych. Odpowiednio wyrównany i wygładzony daje prostą i równą powierzchnię po wyschnięciu.