Parkiet tradycyjny wciąż ma wielu swoich zwolenników, mimo faktu, że dzisiaj największą dla niego konkurencją są panele podłogowe. Parkiet drewniany to małe klepki drewniane, w kształcie prostokątów. To z nich na podłodze wykonuje się powtarzalne wzory. Dzisiaj ta podłoga jest rzadko spotykana w miejscach publicznych, jednak wciąż inwestorzy mieszkań czy domów mieszkalnych decydują się na podłogi tego rodzaju.
Z jakiego drewna wykonuje się parkiet?
Rodzaje parkietów z drewna różnią się między sobą rodzajem drewna, z jakiego są wykonane. Klepki parkietowe mają zawsze takie same wymiary i oscylują one w granicach 30 – 50 cm długości, natomiast ich grubość to około 15 – 22 mm. Wszystkie boki łączone są ze sobą na wpust. W dużej mierze rodzaj drewna, z jakiego chce się mieć parkiet, zależy od rodzaju wzory, jaki, z kolei chce się mieć ułożony na podłodze. W Polsce klepki parkietowe wykonuje się, na ogół, z drewna dostępnego w naszym kraju.
Toteż na parkiet przeznacza się drewno bukowe, dębowe, jesionowe czy brzozowe. Oczywiście można też zaszaleć i zdecydować się na drewno egzotyczne czyli jatoba, tik, bati, kempas czy sukupira. Jednak pamiętać należy, że klepki parkietowe wykonane z drewna egzotycznego mają większe wymiary, bowiem wynoszą około 50 cm długości.
Gdzie najlepiej sprawdzi się parkiet?
Parkiet to rozwiązanie drogie ale niezwykle efektowne i bardzo oryginalne. Wzory układane klepkami są jodełkowe, cegiełkowe lub mogą być szachownicą. Jednak można też puścić wodze wyobraźni i ułożyć klepki na różne sposoby. Podłoga taka daje świetną izolację cieplną i akustyczną, jednak nie przewodzi ona ciepła. Czyli nie jest dobra jako ogrzewania podłogowe. Podłoga wykonana z parkietu może czasami przypominać barwny dywan, orientalną mozaikę lub też może wyznaczać poszczególne strefy jej użytkowania. Taka podłoga doskonale sprawdzi się w salonie, sypialni czy pokoju dziecięcym. Parkiet doskonale zalaminowany lub zalakierowany nie niszczy się i jest rodzajem drewnianej podłogi stałej.
Jakie są rodzaje parkietów?
Dzisiaj obok tradycyjnego parkietu możemy też wyróżnić parkiet lamelowy i parkiet mozaikowy. Parkiety tradycyjne są parkietami najtrwalszymi i najbardziej wytrzymałymi, są one wykonane bowiem z bardziej grubszych deszczułek.
Parkiet lamelowy jest układany na styk, jego klepki nie mają wpustu na pióro, są mniejsze, cieńsze i krótsze. Tego rodzaju parkiet jest o wiele tańszy od tradycyjnego ale bardzo łatwo można go uszkodzić i nie jest zbytnio trwały.
Drugim przykładem zamiennika parkietu tradycyjnego jest parkiet mozaikowy. Jest on efektowny, wykonany z drewna europejskiego i występuje on w formie całych cienkich arkuszy. Wzory mozaiki są już z góry ustalone, może być to mozaika tradycyjna lub jakaś inna wymyślna. parkiet taki jest bardzo cienki i bardzo nietrwały. Dlatego dobrze jest go umieścić w miejscu o małym natężeniu ruchu.
Praca dla fachowców
Ułożenie parkietu tradycyjnego wymaga dużo dokładności i precyzji. Dlatego zawsze dobrze jest, ten rodzaj pracy, zlecić odpowiednim fachowcom.