5 porad jak przygotować ogród na wiosnę

Wiosna powoli się zbliża, co widać po coraz dłuższych i bardziej słonecznych dniach. Już wkrótce cały wolny czas będziemy z przyjemnością spędzać na dworze, wystawiając twarz do słońca i oddając się błogiemu relaksowi.

Jednak zanim to nastąpi, warto zadbać o to, aby otoczenie w którym będziemy przebywać, było jak najładniejsze. Jak przygotować ogród na wiosnę?

1. Usuń liście

Jeśli nie zrobiłeś tego jesienią – najwyższa pora na pozbycie się zalegających liści. Leżące na trawniku zgrab i wyrzuć, natomiast te, które pozostały na roślinach kwitnących – usuń.

To bardzo istotne, aby z roślin kwitnących obciąć zwiędłe kwiatostany oraz liście, bowiem póki znajdują się na miejscu, blokują wzrost nowych kwiatów, a także rozrost rośliny.

Takie prace najlepiej jest wykonać jesienią, dlatego jeśli już to zrobiłeś – mniej wiosennych prac przed Tobą. Jeśli zapomniałeś o tym jesienią – lepiej zrobić to późno niż w ogóle.

2. Pozbądź się agrowłóknin chroniących przed zimnem

Niektóre, co delikatniejsze rośliny warto zostawić okryte aż do okolic maja – aby upewnić się, że nie dotknie ich żaden przymrozek. Istnieją jednak również rośliny o średniej odporności na mróz. Dla nich delikatne przymrozki nie stanowią problemu, dlatego spokojnie można zdjąć już agrowłókniny.

Ekspozycja na słońce będzie stanowić dla tych roślin sygnał, że czas zacząć budzić się do życia.

3. Nawożenie roślin

Wiosną szczególnie warto wspomóc rośliny ogrodowe, bowiem zima potrafi odcisnąć na nich swoje piętno. Niskie temperatury, opady atmosferyczne oraz silny wiatr stanowią duże wyzwanie dla roślin znajdujących się w ogrodach.

Dlatego też warto kupić nawozy i wspomóc drzewa, krzewy oraz kwiaty na początku sezonu. W zależności od możliwości finansowych oraz ilości miejsca, jakie możemy poświęcić na przechowywanie środków dla roślin – można kupić nawóz uniwersalny lub specjalistyczne nawozy do poszczególnych rodzajów roślin.

Decydując się na nawozy specjalistyczne należy pamiętać, że posiadając na przykład kilka krzewów, nie zużyjemy dużo nawozu i trzeba będzie gdzieś go schować do czasu następnego zastosowania. Jest to rozwiązanie zdecydowanie bardziej kosztowne, jednak dające lepsze efekty, bowiem nawozy takie są ukierunkowane na indywidualne potrzeby poszczególnych roślin.

Jeśli nie chcesz inwestować dużo pieniędzy w nawozy lub nie masz gdzie trzymać kilkunastu kartonów – kup nawóz uniwersalny. Zawiera on substancje, które są potrzebne wszystkim roślinom, dlatego też wspomoże je na początku wiosny.

4. Serwis trawnika

Również trawnik powoli budzi się do życia i po zimie z pewnością nie prezentuje się najlepiej.

Gdy temperatury się ustabilizują i nie będą już pojawiać się przymrozki, należy rozpocząć sezon od wertykulacji i aeracji trawnika, które wspomogą go w wyjściu z wegetacji.

Równie istotne jest koszenie oraz nawadnianie trawnika, a także jego nawożenie. Na początku sezonu dobrze jest stosować nawozy startowe, które zawierają substancje niezbędne trawnikowi do powrotu do świetnej formy. Często są również wzbogacone w nasiona traw, dla poprawy wizualnego wyglądu trawnika.

Podlewaj!

Choć to może wydawać się mało oczywiste, rośliny wymagają nawadniania już wiosną, szczególnie gdy opady deszczu są niewielkie. Jednak gdy nie ma upałów, nawadnianie powinno być umiarkowane – zbyt duża ilość wody również jest szkodliwa dla roślin.

Redakcja maxparkiet.com.pl