Czym jest i do czego służy gips szpachlowy?

Materiału budowalne to szeroka gama bardzo różnych produktów, wykorzystywanych do zupełnie innych prac budowlanych. Wielu z nich nie dałoby się właściwie wykonać bez wykorzystania gipsu szpachlowego.

Pochodzenie gipsu szpachlowego

Gips szpachlowy to nic innego jak specjalna mieszanka gipsowa, która powstała po to, by wykorzystywać ją do szpachlowania. Do gipsu dodawane są różnego rodzaju substancji, które mogą oddziaływać na niego w różnych sposób, np. poprawiając jego przyczepność, opóźniając czas wiązania czy hamując wyciąganie wody z zaprawy. To właśnie dzięki tym wszystkim dodatkom gips jest materiałem, z którym stosunkowo łatwo się pracuje, a przy tym jest bardzo użyteczny ze względu na sporą odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Zastosowanie gipsu szpachlowego

Obecnie gips szpachlowy Dolina Nidy wykorzystywany jest przede wszystkim przy:

  • łączeniu płyt gipsowo-kartonowych,

  • wypełnianiu różnego rodzaju łączeń,

  • naprawie pęknięć,

  • uzupełnianiu dziur.

Pierwotne zastosowanie gipsu szpachlowego obejmowało wykonywanie tynków i gładzi. Dziś jednak takie wykorzystanie tego materiału jest już niemal niespotykane. Dlaczego? Wykonywanie pierwszej warstwy gładzi gipsami szpachlowymi nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że dojdzie do znaczniej różnicy w twardości warstw.

Efektem tego będzie sytuacja, w której gips szpachlowy, który jest twardy, będzie się ścierał wolniej niż znacznie miększa od niego gładź.

Czy możliwe jest zastosowanie gipsu szpachlowego na każdym podłożu?

Zastosowanie gipsu szpachlowego najlepiej sprawdzi się na tradycyjnych podłożach budowlanych, czyli na murach z cegły, pustakach ceramicznych czy bloczkach betonowych lub gazobetonowych. Możliwe jest wykorzystanie tego materiału również przy tynkach gipsowych czy cementowych.

Niezależnie od tego, na jakie podłoże nanoszony będzie gips, nigdy nie może być to powierzchnia zbyt chłonna. Jeżeli jednak tak się zdarzy, że gips trzeba będzie nanieść na mocno nasiąkliwą powierzchnię, przed jego aplikacją zawsze należy podłoże bardzo solidnie zagruntować. Gips szpachlowy Dolina Nidy będzie się dobrze trzymał tylko na odpowiednio przygotowanej powierzchni, która została wyczyszczona oraz odpylona oraz odtłuszczona. Warto przy tym pamiętać o tym, że wszelkie zanieczyszczenia czy zatłuszczenia obniżają przyczepność gipsu, co prowadzi do uszkodzenia konstrukcji, przy której jest wykorzystywany. Zaprawa gipsowa powinna być jak najszybciej po przyrządzeniu wykorzystana. W przeciwnym wypadku zaczyna twardnieć i tracić swoje właściwości.

Materiał zewnętrzny

Redakcja maxparkiet.com.pl