Drewniana podłoga – naturalny materiał, piękna struktura zapewniająca ciepły i autentyczny wystrój do wszystkich wnętrz (eleganckich, skandynawskich, minimalistycznych). Jej posiadacze doceniają ją także za ciepło, trwałość, powierzchnię, którą można odnawiać i dzięki temu zawsze będzie wyglądać jak nowa, właściwości izolacyjne oraz aspekty zdrowotne.
Podłoga idealna?
Zdawać by się mogło, że drewniana podłoga posiada same zalety. To oczywiście, nie do końca prawda. Podłoga posiada też kilka minusów, które rzutują na decyzje o rodzaju położonych podłóg w mieszkaniu. Zaliczyć do nich należy m.in. podatność na zarysowania (odpowiednie zabiegi zapobiegną powstawaniu rys, natomiast sama podłoga jest odporna na ścieranie to jej kolejna duża zaleta), cena (kwestia dyskusyjna – ceny niektórych podłóg drewnianych dorównują panelom), montaż – pracochłonny (to prawda ułożenie desek zajmuje dużo czasu i powinno być raczej powierzone fachowcom, ale czyż końcowy efekt nie jest tego wart?), rozsychanie i powstawanie szczelin(przy nieodpowiedniej wilgotności i temperaturze deski rozsuwają się). Czasem słyszy się też, że pielęgnacja drewnianej podłogi nastręcza kłopotów.
Jak dbać o drewniane parkiety?
W zależności od tego, gdzie drewniany parkiet jest położony, jest on narażony na działanie innych czynników – w kuchni i jadalni zagrażać powierzchni drewna będą tłuste plamy i spadające z blatów jedzenie, woda (wiecznych plam co prawda nie zostawi), w przedpokoju zanieczyszczone obuwie, w pokoju dziecięcym – farby, plasteliny, kredki, mazaki, kleje i co fantazja dziecka jeszcze wymyśli. Aby podłoga wyglądała ładnie przez dłuższy czas, należy dbać o nią codziennie, a niektóre zabiegi przeprowadzać okresowo (raz – dwa razy do roku).
Codzienna pielęgnacja
Drewniana podłoga wymaga regularnego odkurzania (co najmniej dwa razy w tygodniu, a jeśli zachodzi potrzeba to i częściej). Chodzi o to, by usuwać z jej powierzchni wszystko to, co może spowodować jej uszkodzenie. Tłuste jedzenie, które spadnie na drewnianą podłogę należy usunąć niezwłocznie – nieestetyczne plamy mogą zostać widoczne przez dłuższy okres czasu. Nie pomoże im nawet mycie. Z plamami po wodzie spokojnie można poczekać do mycia podłogi na mokro. Jeśli podłoga drewniana leży w przedpokoju lub korytarzu, należy usuwać błoto i piach tak często jak zachodzi potrzeba. Zamiast odkurzacza można użyć szczotki z miękkim włosiem. Można położyć dywaniki i wycieraczki, które pomogą zebrać piasek, sól i inne substancje zebrane w podeszwach obuwia. Mycie drewnianej podłogi powinno odbywać się raz lub dwa razy w miesiącu. Producenci zalecają, aby mop lub ścierkę zanurzyć w wodzie z dodatkiem specjalnych konserwantów, które nie tylko myją ale i pielęgnują drewno, a następnie bardzo dokładnie wycisnąć. To mit, że „drewniane podłogi lubią pić” – mycie należy naprawdę ograniczyć do niezbędnego minimum. Meble ustawione na drewnianej podłodze powinny mieć filcowe podkładki, a jeśli w domu są zwierzęta – powinno się im regularnie skracać pazury.
Okresowa pielęgnacja
Olejowanie, bo o nim mowa, zabezpiecza deski i przedłuża ich żywotność. Producenci drewnianych podłóg rekomendują wykonanie zabiegu raz w roku.