Drewno do zadań specjalnych – dźwigary dachowe i płytki kolczaste

Postawienie więźby dachowej wieńczy budowę domu. Dlatego warto wybrać solidne i trwałe rozwiązanie. Takim są wiązary dachowe w technologii płytek kolczastych, które stają się coraz popularniejsze.

Nowoczesne technologie budowy dachów

Dawniej budowa dachu była czasochłonna i zajmowała bardzo dużo miejsca na placu budowy. W ostatniej dekadzie popularne stało się budowanie dachów przy pomocy wiązarów w technologii płytek kolczastych. Prefabrykowane elementy obniżają koszt i czas budowy.

Zwykle więźby dachowe składają się: z krokwi, jętki, płatwi, stolca, kleszczy, murłatów, mieczy oraz wiatrownicy. Buduje się je najczęściej z drewna sosnowego lub świerkowego, które zabezpieczane jest specjalnymi impregnatami, aby przedłużyć jego żywotność.

Wielkość dachu

Konstrukcja dachu zależy od rozmiaru budynku. Im większa jest jego powierzchnia, tym bardziej skomplikowana konstrukcja. Główną funkcją więźby dachowej jest przenoszenie obciążeń z dachu na ściany nośne. Przy dobrze skonstruowanym dachu nie ma potrzeby stawiania dodatkowych słupów czy kolumn, które utrzymywałyby połacie dachowe.

Dlatego taką popularność zyskała technologia płytek kolczastych. Pojawiła się ona wraz z rosnącą modą na budowę drewnianych domów o konstrukcji szkieletowej. Tego typu konstrukcja jest sztywna i wytrzymała, co pozwala kryć budynki o powierzchni nawet 2000 metrów kwadratowych. Dzięki temu znakomicie sprawdza się w budynkach użyteczności publicznej, halach, magazynach, czy wielkopowierzchniowych karczmach i zajazdach.

Płytka kolczasta

Tę niespotykaną wytrzymałość osiąga się dzięki płytkom kolczastym. Każda z nich jest wykonana z blachy stalowej z wytłoczonymi kolcami o wysokości 8 do 20 mm. Dokładny rozmiar kolców i rozmieszczenie płytek jest planowane indywidualnie w zależności od projektowanego dachu.

Zapewnia to odpowiednią wytrzymałość i możliwość „pracy” więźby. Dzięki płytkom kolczastym konstrukcja dachu jest jednolita i solidna. Tego typu łączenie gwarantuje dużą siłę spoiny, która posiada wysoką i niezmienną wytrzymałość. Do zespolenia kolejnych elementów nie są potrzebne żadne dodatkowe wzmocnienia. Nie trzeba więc wykonywać zaciosów, czy wykorzystywać gwoździ, śrub i klejów. Dzięki temu unika się koncentracji naprężeń, które często występują przy tradycyjnych sposobach łączeniach belek przy pomocy gwoździ czy klejeniu na gorąco.

Konstrukcja tego typu ułatwia także zabudowę poddasza, gdyż łączenia są gładkie i wytrzymują wszelkie obciążenia konstrukcji, np. płytami regipsowymi.

Bibliografia dostępna jest pod adresem:

https://wpwinvest.pl/artykuly/wiezba-dachowa

Redakcja maxparkiet.com.pl