Decydując się na budowę własnego domu, należy zwracać uwagę na wiele istotnych kwestii. Jedną z nich jest wybór odpowiedniego pokrycia na dach. Odpowiednio dobrane nada budynkowi charakteru i przede wszystkim zabezpieczy wnętrze przed negatywnym oddziaływaniem warunków atmosferycznych. Oferta pokryć dachowych jest bardzo obszerna, które z nich warto wybrać?
Rodzaje pokryć dachowych
Jednym z typów pokryć dachowych są wykonane z tworzyw sztucznych przeźroczyste pokrycia dachowe. Wykorzystywane są głównie do wykańczania tarasów, balkonów czy budynków gospodarczych. To nowoczesne rozwiązanie, wpuszczające do pomieszczenia dużą ilość światła.
Za najbardziej uniwersalne uznawane są pokrycia dachowe bitumiczne – to elastyczne rozwiązanie o wysokiej użyteczności i walorach estetycznych. Dostępne są w kilku wariantach, więc bez problemów można dobrać je do każdego typu dachu, nawet tego o dość dużym nachyleniu.
Papa to pokrycie dachowe stosowane już dość rzadko. Wpływają na to jej słabe parametry techniczne i skomplikowany montaż. Papa niezbyt nadaje się na pokrycie dachowe, jednak można wykorzystywać ją do uzupełniania ubytków, ale tylko w dachach o kącie nachylenia większym niż 20 stopni.
Jako pokrycie dachu stosowana może być również blachodachówka wyprodukowana z blachy aluminiowej lub stalowej. Takie pokrycie jest wytrzymałe, lekkie i proste w montażu, a przy tym jego cena nie jest wygórowana. Nowoczesnym rozwiązaniem stosowanym w pokryciach dachowych jest poliwęglan, który jeszcze do niedawna wykorzystywany był głównie przy altanach i szklarniach.
Na co zwrócić uwagę wybierając pokrycie na dach?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jakie pokrycie na dachu będzie się sprawdzało najlepiej. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku i parametrów dachu w tym sposobu jego ocieplenia.
Wybierając pokrycie dachowe, przede wszystkim należy mieć na uwadze kształt i kąt nachylenia dachu. Przy płaskim i dwuspadowym dachu najlepiej sprawdzi się blacha trapezowa lub blachodachówka. Przy mniej standardowych i bardziej skomplikowanych lepszym wyborem będzie dachówka (ceramiczna lub betonowa) oraz gont bitumiczny.
Warto pamiętać również o tym, że na wybór konkretnego pokrycia na dachu może wpływać również miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Ponadto wybierając materiał na dach, należy mieć na uwadzę cechy charakterystyczne otoczenia (np. na terenach mocno wietrznych pokrycie dachu musi być solidne i dobrze zabezpieczone przed zerwaniem).
A kolor pokrycia? To nie ma większego znaczenia, wybierając barwę na dach, można kierować się własnymi upodobaniami, dopasowując kolorystykę do elewacji.
Materiał zewnętrzny