Podłoga betonowa w domu – nie tylko do wnętrza industrialnego

Nawierzchnie betonowe w większości kojarzą się nam z chodnikami, halami fabrycznymi i garażami. Ale kto powiedział, że nie można zastosować betonu we własnym domu? Producenci materiałów budowlanych i projektanci wnętrz dawno docenili ten pomysł. Istnieje tu całkiem sporo ciekawych rozwiązań. Nie wszystkie są typowo przemysłowe!

Czy betonowa podłoga ma sens w mieszkaniu?

Cóż, i tak większość naszych mieszkań ją ma, ale przykrywamy ją panelami, kafelkami czy deskami. Robimy to dla estetyki, zakładając, że „goły” beton zawsze będzie mniej przyjemny i brzydszy. Tymczasem to niekoniecznie prawda. Z betonu można zrobić estetyczną posadzkę, wcale nie gorszą niż z płytek. Można nadać jej określoną fakturę i kolor – od tego jest farba do posadzek betonowych. Taka podłoga jest odporna na wodę i bardzo wytrzymała. Nadaje się do zainstalowania ogrzewania podłogowego i łatwo się zmywa.

Możliwości wykończenia podłogi z betonu

Aby wygładzić i utwardzić podłogę betonową, stosuje się impregnaty i usuwanie słabej powierzchniowej warstwy, tzw. mleczka cementowego. Następnie trzeba wybrać jedną z dwóch podstawowych technik nadania pożądanej faktury. Pierwsza to zacieranie za pomocą ręcznej pacy lub mechanicznej zacieraczki z dodatkiem utwardzającej posypki. Wnika ona w podłoże, znacznie poprawiając odporność na zarysowania. Druga to szlifowanie z opcjonalnym polerowaniem. Pozwala otrzymać idealnie gładką i połyskliwą powierzchnię z możliwością wyeksponowania kruszywa. Dzięki temu można otrzymać ciekawe, niepowtarzalne wzory.

Jest też inna możliwość: farba do malowania betonu.

Farba do posadzek betonowych – prosty sposób wykończenia podłogi

Farba na podłogę z oczywistych względów musi być wyjątkowo wytrzymała. Dlatego namalowaną powłokę w praktyce nazywa się posadzką. Farba do malowania betonu występuje w kilku rodzajach dla różnych wymagań, m.in.:

  • chlorokauczukowa – świetnie zabezpiecza przed wodą, więc często stosowana na metalowo-betonowe ogrodzenia;

  • akrylowa – łatwa w aplikacji, popularna i wszechstronna, do garaży, tarasów i mieszkań;

  • poliuretanowa – wytrzymalsza od akrylowej, odporna na wilgoć i łatwa w czyszczeniu;

  • epoksydowa – na bazie żywic (dwuskładnikowa), zdecydowanie najwytrzymalsza, dlatego stosowana w miejscach publicznych i pod ruch samochodowy.

Poszczególne farby zawierają bardzo różne związki chemiczne, dlatego różnią się też sposobami malowania. Niekiedy potrzebne jest zszorstkowanie powierzchni lub zagruntowanie. Dla efektu antypoślizgowego do wielu można dodawać specjalne proszki. Zawsze warto zapoznać się z zaleceniami producenta co do przeprowadzania prac.

Betonowe podłogi najczęściej spotykamy w miejscach publicznych, garażach i tarasach. Jednak zwykła kuchnia, łazienka, a nawet salon też mogą mieć taką posadzkę. Gładka, jednolita powierzchnia o nasyconym kolorze może pięknie się komponować z domowym wystrojem!

Materiał zewnętrzny

Redakcja maxparkiet.com.pl