Skuteczna renowacja parkietu drewnianego. W jaki sposób przywrócić podłodze dawny blask?

Doprowadzenie do poprawy stanu podłogi w mieszkaniu nie jest szczególnie trudnym zadaniem, choć początkowo może na takie wyglądać. W internecie krąży mit, iż skuteczna renowacja parkietu jest trudna i bez specjalistycznej pomocy nie będzie dało się przywrócić dawnego blasku domowej posadzce. Najczęściej takie przekazy są zorientowane na zareklamowanie określonego serwisu naprawczego, w związku z czym powinniśmy do nich podchodzić z należytą ostrożnością. Okazuje się, że korzystając wyłącznie z domowych środków jesteśmy w stanie poradzić sobie z wieloma trudnościami.

Odpowiednie akcesoria

Pierwszym krokiem będzie oczywiście zgromadzenie odpowiednich środków i narzędzi, niezbędnych do wykonania prac. Zorientujmy się w jakim stanie jest nasz parkiet. Należy od razu zaznaczyć, że choć domowe sposoby bywają bardzo skuteczne, to w niektórych przypadkach okażą się bezsilne. Jeśli parkiet posiada duże ubytki, jest zupełnie zniszczony i przez wiele lat był zaniedbywany, możemy przeliczyć się z naszymi możliwościami. W znacznej większości przypadków zastosowanie domowych metod przyniesie jednak wymierną korzyść. Kolejny krok to uporządkowanie miejsca pracy. Wymagane będzie usunięcie wszelkich zalegających przedmiotów, w tym również i dużych mebli, co może być w niektórych przypadkach problematyczne. Renowacja drewnianego parkietu musi przebiegać na całkowicie odsłoniętej przestrzeni, musimy posiadać swobodę ruchów, a posadzka musi być równomiernie naprawiana.

Cyklinowanie powierzchni parkietu. Czy jest ono konieczne?

Według większości specjalistów każdą pracę naprawczą powinniśmy zaczynać od cyklinowania parkietu. Jest to nic innego jak zdzieranie wierzchniej warstwy lakieru wraz z częścią drewnianą podłogi. Najprościej taką czynność wykonać profesjonalnym urządzeniem, z założoną rolką papieru ściernego… co jeśli nie posiadamy takiego sprzętu? Wtedy nie pozbędziemy się zużytej warstwy lakierowej, wobec czego wyniki prac mogą odbiegać od naszych oczekiwań. Warto pamiętać, iż cykliniarkę możemy wypożyczyć i sami podjąć się cyklinowania parkietu, korzystając z poradników internetowych. Opcjonalnie możemy użyć papieru ściernego lub zastosować inne metody usuwania lakieru, jednakże te ręczne sprawdzą się wyłącznie w przypadku niewielkich powierzchni. Renowacja parkietu drewnianego bez procesu cyklinowania mija się niestety z celem. Kolejną kwestią jest dokładne odpylenie powierzchni. Podłogę możemy odkurzyć, przeczyścić i umyć. Tak przygotowana posadzka gotowa jest na położenie warstwy preparatów ochronnych.

Zrób to sam, czyli aplikowanie preparatów ochraniających drewniany parkiet

Renowacja parkietu drewnianego nie obędzie się bez nałożenia odpowiedniej warstwy specjalistycznego lakieru. W różnych przypadkach możemy stosować także warstwy oleiste, bądź aplikować inne substancje wnikające głęboko w strukturę posadzki. W znakomitej większości przypadków wystarczy parkiet polakierować. Tak wykonana praca przyniesie nam sporo radości i frajdy. Sami jesteśmy w stanie doprowadzić naszą podłogę do stanu używalności!

Redakcja maxparkiet.com.pl