Stan deweloperski domu mieszkalnego

Budowa budynków mieszkalnych, zarówno jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych, obejmuje szereg następujących po sobie etapów. Jedynym z takich etapów jest stan deweloperski danego budynku.

Czym jest stan deweloperski

Ogólna oficjalna definicja stanu deweloperskiego nie istnieje, ponieważ każdy deweloper, który zajmuje się budową i sprzedażą mieszkań i domów ma swoje własne, ustalone przez siebie standardy. To on definiuje stan deweloperski domu, który jest budowany przez jego przedsiębiorstwo. Jednakże stan deweloperski u każdego dewelopera posiada pewne wspólne i charakterystyczne cechy. Jako stan deweloperski określa się pewien standard wykonania nowego mieszkania, które dopiero co pojawiło się na rynku. Standard deweloperski każdorazowo określany jest w umowach, które są podpisywane z deweloperami. Informacje tego rodzaju powinny znajdować się w załączniku do umowy sprzedaży mieszkania. W mieszkaniu, które jest wykończone w stanie deweloperskim nie da się zamieszkać. Konieczne są pewne niezbędne prace, które obejmują między innymi malowanie ścian, wstawianie drzwi wewnętrznych, kładzenie kafelek na ścianach i podłogach, układanie wybranego rodzaju podłogi. Wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim z całą pewnością można uznać za spory koszt, który zależny jest od wyboru prac koniecznych do wykonania, a także wyboru rodzaju zastosowanych we wnętrzach materiałów. Dopiero po wykończeniu mieszkania w stanie deweloperskim jest możliwe zamieszkanie w nim. Mieszkanie, które jest całkowicie wykończone i możliwe jest w nim zamieszkanie nazywane jest mieszkaniem wykończonym pod klucz. W takim przypadku nie jest wymagane prowadzenie żadnych dodatkowych prac.

Elementy stanu deweloperskiego

Stan deweloperski domu obejmuje szereg różnego rodzaju elementów wykończeniowych, a przede wszystkim podstawowe wykończenie domu. Wszystkie z istniejących pomieszczeń są wstępnie wykończone. Zakres prac wykonany w ramach stanu deweloperskiego obejmuje między innymi wykonanie betonowej lub cementowej wylewki, posadzek, tynkowanie sufitów oraz ścian, a także rozprowadzenie oraz podłączenie całej instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej i centralnego ogrzewania. W ramach stanu deweloperskiego wykonuje się także stolarkę okienną, wstawia drzwi zewnętrzne, parapety zewnętrzne oraz wewnętrzne oraz płytki na balkonie lub tarasie wraz z balustradą. Jednakże stan deweloperski nie obejmuje wielu prac. W jego zakresie nie znajduje się malowanie ścian, kładzenie płytek czy też wstawianie drzwi wewnętrznych. Nie obejmuje on także zakupu mebli do domu. Czasami prace obejmują biały montaż urządzeń sanitarnych, lecz nie w każdym przypadku. Prace, których nie wykonuje się w ramach stanu deweloperskiego najczęściej wykonywane są w ramach wykończenia pod klucz, które jest jednym z ostatnich etapów podczas wykańczania mieszkania. Dom wykończony pod klucz jest tak na prawdę domem już gotowym do zamieszkania i nie ma konieczności wykonywania w nim żadnych dodatkowych prac.

Redakcja maxparkiet.com.pl