Tarcza diamentowa – regenerować czy wymienić na nową?

Jeżeli używasz tarczy diamentowych w poprawny sposób, zazwyczaj nie znajdziesz się w potrzebie ostrzenia, ponieważ naostrzą się samoczynnie podczas pracy. Kiedy tniemy odpowiedni materiał za pośrednictwem tarczy diamentowej, nie powinien się on zbyt szybko zużywać. Jednak miejmy na uwadze, że dotyczy to jedynie prawidłowo używanych tarcz. Czasami zdarzy nam się jednak trzymać piłę podczas pracy pod nieodpowiednim kątem lub zwyczajnie wykorzystać ją do cięcia nieodpowiedniego materiału. Rezultatem jest stępione ostrze. Czy regeneracje pił diamentowych należy do trudnych czynności?

Jeśli ostrze nie zostało doszczętnie stępione, a jego zęby powyginane, istnieje duża szansa na to, że możemy je jeszcze uratować. Najlepiej, gdy regeneracja pił diamentowych jest przeprowadzona za pomocą wody. Wystarczy podczas cięcia materiału zapewnić pile stały dopływ do wody. Po kilku minutach działania tarcza powinna samoistnie się naostrzyć. Musimy upewnić się, że ostrze nadal posiada diamenty na swojej powierzchni. Jeżeli diamenty zostały uszkodzone, metoda ta nie pomoże nam w regeneracji ostrza.

Na czym dokładnie polega ostrzenie tarcz diamentowych?

Tarcze diamentowe zaczynają tracić stabilność podczas cięcia, gdy cząstki ciętego metalu przywierają do końcówek ostrza. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie się do zaleceń producenta i cięcie tylko takich metali, które pozostawią piłę w nienaruszonym stanie. Mimo wszystko regeneracja tarcz diamentowych w lekko naruszonym stanie nadal jest możliwa. Aby pousuwać z ostrza diamentowego drobinki metalu, które do niego przywarły, możemy wykorzystać ścierny kamień do ostrzenia. Na początku jednak sprawdźmy, czy krawędź nie jest zużyta (czy nie ma pęknięć, wygięć lub urwanych elementów). Uszkodzone krawędzie tarczy zazwyczaj nie nadają się do ostrzenia.

Lepiej zregenerować starą tarczę, czy po prostu kupić nową?

Oznaki zużycia tarczy diamentowej zazwyczaj są proste do zdeterminowania. Nieco zużytą tarczę zawsze taniej jest zregenerować, niż wymienić na nową. Jeżeli zależy nam na oszczędności, powinniśmy wybrać się do specjalisty, który zregeneruje naszą tarczę lub możemy zrobić to we własnym zakresie, jeżeli mamy odpowiedni materiał.

Regeneracja pił diamentowych staje się niezbędna, gdy tarcza zaczyna ciąć wolniej niż zwykle lub wydaje ciche odgłosy dudnienia. Pamiętajmy jednak o tym, że zanim wyrzucimy tarczę, powinniśmy się upewnić, czy metalowe zęby są w prawidłowym stanie. Jeżeli tarcza nie jest wyszczerbiona lub gładka, odpowiednia regeneracja nadal może przywrócić jej funkcjonalność, warto więc zwrócić się z prośbą o pomoc do profesjonalistów, którzy swoje usługi https://mk-diament.pl/oferta/regeneracja-narzedzi/regeneracja-pil/ wykonują na najwyższym poziomie.

Redakcja maxparkiet.com.pl