Zasada Feng Shui w dekoracji mieszkania

Feng shui to tysiącletnia sztuka z Państwa Środka, która ma na celu promowanie obiegu energii życiowej w danym miejscu. Przygotowaliśmy dla Ciebie specjalną teczkę, abyś mógł dowiedzieć się więcej o filozofii feng shui i zaadoptować ją w każdym pokoju w domu!

Zasada „qi”.

Od tysiącleci w Chinach, Feng (wiatr) Shui (woda) przewodniczy organizacji siedliska. Podstawa tej przodków chińskiej sztuki jest prosta: podobnie jak wiatr i woda krążące w naturze, w naszych przestrzeniach życiowych krąży istotna energia: „qi”, które dosłownie oznacza „oddech życia”. Feng Shui pomaga nam zrozumieć, że miejsca, w których żyjemy są przedłużeniem nas samych, lustrem naszego życia, a nie tylko siedliskiem.
Stąd jedna z podstawowych osi Feng Shui: praca nad naszymi miejscami zamieszkania w celu pobudzenia krążenia „qi”, a tym samym nadania większej dynamiki naszej egzystencji.

Zasada Feng Shui w dekoracji

Chcesz zaprosić feng shui do swojego domu? Nic nie może być prostsze! Aby go zastosować, musisz tylko opanować kilka głównych zasad. Na początek, wyobraź sobie qi jako strumień płynący przez Twój dom i do Twojego ogrodu. Cóż, dom umieszczony pod znakiem feng shui jest domem, w którym wszystko musi ułatwiać bieg tego strumienia, nigdy go nie utrudniając, ale też nigdy go nie przyspieszając. Pokoje zapchane kurzem, przedmioty i bibeloty, które są zbyt liczne, a także „złe fale” z mebli (zwłaszcza mebli z rogami i kątami, które są zbyt widoczne) i pewne przedmioty, które przywołują brzydkie wspomnienia blokują „qi”. Według Feng Shui, wiele problemów zdrowotnych, zarówno fizycznych jak i psychicznych (skurcze, sztywność mięśni, ale także zawodowa stagnacja) może wynikać z tego unieruchomienia qi.
W tej samej logice, „qi” biegnące z pełną prędkością po prostych ścieżkach w bardzo otwartych przestrzeniach musi zostać spowolnione, w przeciwnym razie energia mieszkańców miejsca zostanie wyczerpana. Ani za dużo, ani za mało: w feng shui chodzi o równowagę!

Jak zorganizować większy dom feng shui?

W domu sztuka feng shui opiera się na trzech podstawowych filarach: porządku, aranżacji mebli i doborze kolorów. Oczywiście, te trzy zmienne będą ewoluować w zależności od pomieszczeń: istnieje więc feng shui właściwe dla sypialni (oparte na czystości i symetrii), feng shui właściwe dla kuchni (oparte na zdrowiu i dobrobycie), feng shui właściwe dla salonu.

Ogólnie rzecz biorąc, aby zorganizować przebudowę pokoju w sposób bardziej feng shui, trzeba przejść przez trzy kroki:

Pierwszym z nich jest przemeblowanie pokoju (w miarę możliwości, podczas budowy lub dużego remontu), w celu znalezienia jego optymalnego układu, co spowoduje bardziej harmonijny ruch „qi” w domu.
Drugim krokiem jest wyeliminowanie wszystkich przedmiotów i mebli, które są bezużyteczne, uciążliwe lub przywołują złe wspomnienia, w celu zwiększenia zasobów energii.
Ostatnim krokiem jest dodanie zielonych roślin na parapecie, aby zachować ruch „qi”.

Redakcja maxparkiet.com.pl