Dzisiejsze budownictwo jest znacznie nowoczesne, dlatego też i materiały budowlane są coraz to bardziej unowocześnione. Przykładem takiej nowoczesności są silikaty. Stosuje je coraz częściej w budownictwie, choć znane są od wielu lat i nie do końca do tej pory były doceniane.
Popularność silikatów
Silikaty to wyroby naturalne, stworzone z wapienia i piasku. Zawsze charakteryzowały się bardzo dużą wytrzymałością. Wapno i piasek to także skład betonu komórkowego, jednak w przypadku silikatów, technologia ich produkcji jest nieco inna niż w przypadku betonu komórkowego. Właśnie owa technologia sprawia, że silikaty mają bardzo dobre parametry wytrzymałościowe a ściany z silikatów są mocniejsze i trwalsze aniżeli ściany z betonu komórkowego.
Silikaty to najczęściej wyroby w postaci bloczków prostokątnych, jednak rynek materiałów budowlanych proponuje także płyty i płytki z silikatów o różnych ciekawych kształtach i wzorach.
Co buduje się z silikatów?
Silikaty doskonale nadają się do budowania ścian. Można, przy ich pomocy, wznosić ściany jednowarstwowe, dwu i trójwarstwowe, szczelinowe z pustą szczeliną i wypełnione izolacją. Ponadto bardzo dobrze sprawdzają się silikaty również przy budowie ścian konstrukcyjnych, działowych, nośnych czy niekonstrukcyjnych wypełniających lub usztywniających.
Ściany z silikatów mogą być zarówno ścianami zewnętrznymi, elewacyjnymi jak i wewnętrznymi. Ten materiał ma doskonałe zastosowanie w budownictwie jednorodzinnym jak i wielorodzinnym. Sprawdza się doskonale w każdym przypadku.
Dodatkowo silikaty wykorzystuje się do budowania ogrodzeń, murków czy parkanów.
Właściwości silikatów
Materiał ten ma bardzo dobre parametry wytrzymałościowe, przez co konstrukcje ścian, wznoszonych z tego materiału są bardzo mocne i trwałe. Silikaty cieszą się ogromną popularnością wśród projektantów, ponieważ ściany z nich są o wiele cieńsze, przez co znacznie zyskuje się na powierzchni użytkowej danego budynku.
Silikaty charakteryzują się także niską nasiąkliwością i są mrozoodporne. Ponadto są odporne na promieniowanie UV, działanie kurzu i na reakcje z silnymi związkami chemicznymi.
Mają też bardzo dobrą ognioodporność, co sprawia że bardzo często stosuje się je do budowy kominów czy wentylacji lub ogniomurów.
Wszelkiego rodzaju ściany zbudowane z silikatów mają bardzo wysoką izolacyjność akustyczną. Dodać także należy, że produkt nie zmienia swoich parametrów podczas sezonowania ani podczas transportu, oznacza to, że silikaty mają bardzo trwałe i stabilne swoje właściwości.
Dodatkowo należy tez wspomnieć o tym, że produkty z silikatów charakteryzują się bardzo dobrą przyczepnością zapraw murarskich i różnego rodzaju klejów, mają odpowiednią paraprzepuszczalność oraz duży opór ciepła, co oznacza, że domy zbudowane z silikatów są domami energooszczędnymi.
Dzięki bardzo dobrym parametrom wszystkie ściany zbudowane z silikatów są trwałe, mają dobry wpływ na środowisko naturalne a ich konstrukcja przetrwa przez bardzo długi czas.