Ogrodzenie betonowe wokół domu – jakie robi wrażenie?

Ogrodzenia z betonu są przede wszystkim solidne i praktyczne ze względu na wieloletnią trwałość. Są czymś znacznie więcej: pierwszym wrażeniem każdego gościa i przechodnia. Można osiągnąć zaskakująco wiele za pomocą formy, koloru, faktury i zdobień takiego płotu.

Czy beton jest ponury?

Ten szary budulec w pierwszym skojarzeniu kojarzy się ze smutkiem lub brakiem wyrazu. Dla osób pozytywnie nastawionych do życia szarość to nijakość, bezemocjonalność. Praktycznie jednak szary jest neutralny. To zaleta: pasuje jako tło dla innych obiektów, nie odciąga od nich uwagi. Pytanie więc, czy ogrodzenie wokół posesji ma być nierzucającym się w oczy tłem, czy reprezentacyjną wizytówką? To oczywiście kwestia indywidualna. Najlepiej dążyć do równowagi.

Forma budynku zawsze coś wyraża. Konstrukcje podświadomie wzbudzają konkretne wrażenia i skojarzenia. Na przykład: ciepło rodzinnego ogniska, pogodne usposobienie mieszkańców, prestiż i zamożność lub pragmatyzm gospodarza, elegancję i profesjonalizm miejsca pracy. Wszystkie te efekty oddziałują na nas, czy tego chcemy, czy nie. Ogrodzenie, które współgra z elewacją budynku, potęguje to działanie.

Płoty z betonu przełamują stereotyp

Tereny przemysłowe często grodzi się trącącymi kiczem płotami z prefabrykatów. Nie mają one sobą nic reprezentować, tylko odgraniczać posesję. Tymczasem wystarczy chwilę poszukać w Internecie, aby znaleźć setki przykładów na ładne betonowe ogrodzenia. Na stronie https://jadar.pl/ jest mnóstwo inspiracji i wizualizacji konstrukcji ogrodzenia z pustaków. Ich różnorodność kształtów i kolorów daje szerokie pole do popisu dla wyobraźni.

Pełny mur daje ochronę przed hałasem i wścibskimi spojrzeniami, ale także może przytłaczać swoim masywnym wyglądem. Można temu zapobiec, stosując jasne, piaskowe kolory. Łupana powierzchnia daje wrażenie naturalnego surowca. To tworzy przyjazne otoczenie dla rodzinnego domu. Natomiast betonowe ogrodzenie z gładką powierzchnią jest bardziej eleganckie, pasuje do szarych i ciemnych elewacji zakładów pracy. Na przyjezdnych zrobi wrażenie profesjonalnej wizytówki danej firmy. Jeszcze ciekawsze efekty można uzyskać za pomocą betonowego ogrodzenia ze słupków. Ma lżejszy wygląd, więc czyni ogród wizualnie bardziej przestronnym. Przęsła zaś mogą być drewniane lub stalowe. To umożliwia tysiące kombinacji kolorów, kształtów sztachet i kutych ozdób.

Betonowe ogrodzenie to rozwiązanie klasyczne, ale dające wielkie możliwości. Jest pierwszą widoczną wizytówką posesji, a więc i właściciela. Można wyrazić nim konkretny przekaz: gościnność, elegancję, prestiż i wiele innych. Aby osiągnąć zamierzony efekt, skontaktuj się z fachowymi projektantami.

Redakcja maxparkiet.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.