Budowa domu to jedno z największych marzeń dla wielu osób. To jednocześnie także jedno z najpoważniejszych życiowych przedsięwzięć, dlatego wymaga odpowiedniego przygotowania. Co to oznacza? Jak wybrać najlepszy czas na budowę swojego wymarzonego domu, aby wszystko poszło sprawnie i bez niepotrzebnych nerwów?
Pod kątem finansowym
Kiedy zacząć budowę domu? Gdy będziemy odpowiednio przygotowani. Budowa domów jednorodzinnych to poważne wyzwanie organizacyjne i finansowe. Optymalnym momentem, by myśleć o rozpoczęciu budowy jest czas, gdy mamy zapewnione środki na jej ukończenie. To mogą być zarówno oszczędności, darowizny od rodziny, pieniądze pochodzące ze sprzedaży np. obecnego mieszkania czy kredyt z banku. To pozwoli uniknąć nieplanowanej, trwającej wiele miesięcy, a czasem nawet lat przerwy w budowie. Odpowiedni budżet to podstawa – i warto, by był co najmniej 10% wyższy, niż szacowany kosztorys. Dzięki temu będzie uwzględniony zapas środków na nieprzewidziane awarie lub zmiany cen materiałów. Także z tego powodu, radzi się, aby zabezpieczyć środki wcześniej i sprawnie przeprowadzić budowę – współcześnie ceny towarów i usług zmieniają się tak szybko, że przedłużające się prace automatycznie oznaczają wyższe koszty.
Pod względem prawnym
Choć za moment rozpoczęcia umowy uznaje się zdjęcie wierzchniej warstwy gruntu lub rozpoczęcie prac geodezyjnych, to przyszły właściciel musi zadbać o swoją budowę znacznie wcześniej. Jeżeli inwestor nie ma jeszcze działki budowlanej, to oczywiście pierwszym krokiem formalnym jest zakup i wpis do księgi wieczystej. Aby móc zacząć budowę domu konieczne jest załatwienie szeregu formalności. To m.in. uzyskanie wypisu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a jeśli działka nie jest nim objęta, potrzebne będzie złożenie wniosku o ustalenie warunków zabudowy. Kolejny krok to uzyskanie pozwolenia na budowę – do wniosku potrzebne jest przedstawienie projektu budowlanego. Jaki jest odpowiedni czas na rozpoczęcie budowy po dopełnieniu tych formalności? To okres 3 lat od momentu wydania decyzji, po tym czasie pozwolenie wygasa.
Ze względu na warunki atmosferyczne
W szybkim prowadzeniu budowy domu bardzo pomocne są odpowiednie warunki atmosferyczne – choć oczywiście bez sprawnej ekipy, dobrej organizacji i płynności finansowej, sama pogoda nie na wiele się zda. Jeżeli nie będzie wyboru, prace budowlane można zacząć o każdej porze roku, jednak w okresie zimowym trzeba liczyć się z utrudnieniami. Minimalna temperatura, która pozwala na sprawną budowę to 5 stopni powyżej zera. W niższej temperaturze należy liczyć się np. z wolniejszym zastyganiem cementu Temperatury poniżej zera w oczywisty sposób wpływają na wszelkie mieszanki, w których wykorzystana jest woda. Dlatego najlepszy moment na rozpoczęcie prac to połowa marca – z jednej strony maleje ryzyko wystąpienia dużych mrozów, z drugiej – dzień się wydłuża, pozwalając rezygnować ze sztucznego oświetlenia. Optymalny harmonogram przewiduje poświęcenie wiosny na położenie fundamentów, postawienie ścian i położenie dachu, a lata na instalacje, tynki i montaż okien, tak, aby na jesieni zacząć prace wykończeniowe.
Jak zatem znaleźć dobry czas na rozpoczęcie budowy domu? Gdy mamy za sobą organizacyjne i formalno-prawne podstawy, czyli zaplanowane źródło finansowania i urzędowe pozwolenia. Jeśli jesteśmy gotowi pod tymi względami, aby usprawnić prace budowlane, warto zaplanować start budowy wraz z rozpoczęciem wiosny.
Tekst sponsorowany: Wykonawca domów jednorodzinnych – https://www.auris.pl