Która z podstawowych metod spawania jest najszybsza?

Ludzie ju od starożytności starali się łączyć ze sobą kawałki metalu. Szybko dostrzeżono, że najbardziej trwałe połączenia można uzyskać pod wpływem ciepła. Przez wieki za pomocą różnego typu dmuchaw starano się więc nakierować płomienie w odpowiedni sposób, by wykorzystać proces tak zwanego łączenia ogniskowego. W XIX wieku inżynierowie opracowali jednak w końcu zdecydowanie skuteczniejszy sposób, czyli spawanie.

Udział mieli w tym również Polacy – to Stanisław Olszewski, współdziałający z Rosjaninem Mikołajem Benardosem, opatentowali metodę spawania elektrycznego. Od tej pory historia spawania nabrała tempa i rozpędziła się do tego stopnie, że spawarka MMA lub MIG MAG znajduje się dziś w większości przydomowych warsztatów. W dzisiejszym, zabieganym świecie dla wielu majsterkowiczów kluczowy jest jednak czas. Postanowiliśmy więc porównać najpopularniejsze metody spawania oraz same spawarki

Typy spawania ze względu na rodzaj energii

Mimo że spawanie elektryczne jest dziś najpopularniejsze w codziennym użytku, w wielu gałęziach gospodarki nadal wykorzystuje się również inne typy spawania, różniące się źródłem pozyskiwanej energii. Najważniejsze z nich to:

– spawanie elektryczne,

– spawanie gazowe,

– spawanie terminowe,

– spawanie laserowe,

– spawanie hybrydowe.

Dlaczego to właśnie spawanie elektryczne stało się najpopularniejsze? W dużym stopniu to z kosztów dostosowanych do niego urządzeń. Spawarki MIG MAG czy TIG to dziś wydatek kilkuset złotych, na który większość majsterkowiczów może sobie pozwolić bez rujnowania osobistego budżetu. Spawanie łukiem elektrycznym jest również niezwykle uniwersalne, do tego potrzebny sprzęt i akcesoria są bardzo łatwo dostępne. Poza spawarkami elektrycznymi sporym zainteresowaniem cieszą się też urządzenia gazowe.

Podstawowe metody spawania i ich szybkość

Spawanie elektryczne można podzielić na trzy najważniejsze metody – MIG MAG, TIG oraz MMA, które czasami są dostępne za pomocą jednego urządzenia, czyli spawarki 3w1. Ich konkurentem jest spawanie gazowe. Na jaką prędkość pracy pozwalają?

Spawanie TIG

To metoda spawania nastawiona przede wszystkim na końcowy efekt. W ten sposób powstają bowiem bardzo estetyczne, a także wytrzymałe łączenia. Nadaje się do pracy z cienkimi kawałkami metalu, np. blachami. Kluczowe są tu umiejętności spawacza i jego precyzja. To najwolniejsza z omawianych metod spawania.

Spawanie MMA

Spawanie metodą MMA jest uważane za najbardziej uniwersalny sposób łączenia metali. Pozwala spawać w różnych pozycjach, a także trudnych warunkach atmosferycznych. Obsługa takiej spawarki jest wygodna, ale prędkość spawania jest uzależniona od umiejętności spawacza. Mimo wszystko praca nie będzie jednak szczególnie szybkie.

Spawanie gazowe

Mimo że metodę spawania gazowego opracowano jeszcze przed elektrycznym, z powodzeniem jest używana do dziś. Dość łatwo ją opanować, a koszty nie są zbyt duże. Zaletą spawania gazowego jest również jego prędkość. Pozwala na łączenie metali szybsze niż za pomocą metod MMA oraz TIG. W zakładach produkcyjnych często do spawania gazowego służą specjalne automaty.

Spawanie MIG MAG

Urządzenia do spawania tego typu nazywa się często migomatami lub półautomatami. Można w ten sposób spawać wiele metali, jest więc to metoda niemal tak uniwersalna jak MMA. Co jednak najważniejsze, spawanie z pomocą drutu spawalniczego w tym przypadku znacznie usprawnia pracę. To zdecydowanie najszybsza z podstawowych metod spawania elektrycznego, jej prędkość można porównać do spawania gazowego. Istnieje także możliwość jej pełnej automatyzacji.

Redakcja maxparkiet.com.pl